logo

Samsun Valisi Özkın Vezirköprü’de 17 Ekim 1971 Pazar

Samsun Valisi Özkın Vezirköprü’de 17 Ekim 1971 Pazar

İlçemize ilk defa gelen Samsun Valisi Haydar Özkın, Vezirköprü’yü karış karış dolaşıp incelemiş ve ilçemizi beğendiğini söylemiştir.
Yanında Jandarma alay kumandanı bulunduğu hal de doğru hükümet konağına çıkan Özkın orada ilçenin çeşitli dertlerini dinlemiş bu arada fabrikamız durumunu da sormuştur.
Selahattin Tuncer, Vefai Tek’er ve savcımız Yahya Kemal Aksoy, fabrika konumuzu detaylı şekilde Özkın’a anlatmışlar, Samsun Valisi de fabrika ile ilgili rapordan isteyerek, ilgileneceğini söylemiştir.
Bölge okulu
Yatılı bölge okulunun Vezirköprü’ye neden gerekli olduğu rakamlarla, ilköğretim Müdürü Kenan Sungur Tekin, kaymakam Adil Yazar, Hüseyin Şengün tarafından anlatılmış, dağ köylerinin binlerce çocuğunun okuyamadığını, Samsunun en çok okulsuz köyü olarak eğitim alanında çok gerilerde bırakılan yerin Vezirköprü olduğu izah edilmiştir.
Daha sonra belediyede yenen öğle yemeğini takiben, Cezaevi, Adliye, Jandarma, Lise, Atatürk İlkokulu, Emniyet, çeşitli kuruluşlar ziyaret edildikten sonra fabrika arsasını inceleyen (Özkın) ilçemizden ayrılmıştır. (Samsun Valisi Sayın Haydar Özkın’ın Vezirköprü’ye gelişi ile ilgili bir röportajı gelecek sayımızda okuyacaksınız.)

Kaymakamlık belediye toplantı yaptı
Yatılı Bölge Okulu için Vezirköprü’lüier 4 arsa teklif etti
Memnuniyetle öğrendiğimize göre Samsun iline verilen Yatılı bölge okulu, en çok okulsuz köyü olan ve binlerce ilkokul çağındaki çocuğuna okuma olanağı veremeyen bu sahada Samsun’un en geri bırakılmış İlçesi Vezirköprü’ye yapılması kararlaştığı takdirde, ilçemiz, milli eğitime yüzer dönümlük dört arsa teklif etmiştir.
Öğrendiğimize göre bu dört arsa: şehir dâhilinde Kemâl Kayalının, elektriği yolu suyu olan yerde yukarı narlının köprübaşı yakınlarında Bayram köyünün ve yeri hakikaten çok güzel olan arsalarında okul yapıldığı takdirde elektriği ve suyunu da temin edeceklerini bildirmişlerdir.
Toplantı
Durumla ilgili olarak belediyede yapılan toplantı da yatılı okulun Vezirköprü’ye yapılması gereğini ilköğretim müfettişi Hasan Tahsin Onat rakamlar vererek anlatmıştır. Daha sonra 29 köyünde okul olmadığını 1290 çocuğun sadece bu köylerde okuma olanağından yoksun kaldığını diğer bir çok dağ köyü nün de okulları olmasına rağmen dağınıklık yüzünden sadece birer mahalleleri yararlandığını bu köylerde cahilliğin iktisadi sefalete açlığa, ölümlere sebep olduğunu bildirmişlerdir.
Samsunun hiç bir ilçesinin eğitimde bu kadar geri bırakılmadığı resmi rakamlarla açıklanmıştır.
Bine yakın öğrencili Lisemizin tek muavininden sonra müdür Günçavdı da Bafra ya gidiyor.
Vezirköprü Lisesi
Yöneticisiz Kaldı
Bine yakın öğrencisi bulunan ilçemiz orta okul ve lisesinin tek müdür yardımcısı Mustafa Çiçekçi daha önce Sındıklı’ya atanmasıyla müdür muavini kalmayan Vezirköprü Lisesi’nin çalışkan ve sevilen müdürü Enver Günçavdı’nın da Bafra’ya atanmasıyla ilçemiz lisesi müdürsüz ve muavinsiz, tek kelimeyle yöneticisiz kalmıştır.
Çiçekcinin hakikaten sevilen, temiz ve çalışkan bir öğretmen olarak ilçemizden ayrılışı üzüntüsü daha geçmeden Lise müdürü Enver Günçavdı’nın da Vezirköprü’den alınışı üzüntü yaratmıştır.
Günçavdı, Vezirköprü de sade Lise müdürü olarak çalışmamış, aynı zamanda ilçenin sosyal faaliyetlerinin de öncülerinden olmuştur.
Yeni görevlerinde de başarılar dileriz.
Spor
Vezirköprüspor Maçında Yolsporlu Bir Oyuncunun Bacağı Kırıldı
Vezirköprüsporun Samsunda Yolsporla yaptığı maç ta feci bir olay olmuş, yüz metre şampiyonu bir yolspor oyuncusunun bacağı feci şekilde kırılmıştır.
Ancak VEZİRKÖPRÜSPOR’un bu olayda bir günahı olmamış, takımımız gene centilmenliği bırakmamış, buna rağmen yolspor kırıcı oyununa devam etmiştir.

Share
8 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?