logo

SAMSUN’DA CHP’NİN KADERİ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

CHP Samsun’un tüm ilçelerinde ilçe kongrelerini yapmış, son olarak da 23 Şubatta Samsun İl Kongresini yaparak yeni il yönetimi ve il başkanını seçerek kurultay sürecine hazırlanmıştır.
Şunu belirteyim ki, bu dönem CHP Kurultay heyecanını pek fazla yaşayamayacaktır. Onun için de Kurultay delegeliği fazla heyecan yaşatmamıştır. Çünkü, genel başkanlık için bir yarış söz konusu değildir. Genel başkan usta bir manevra ile Muharrem İNCE’yi devre dışı bırakmayı başarmıştır.
Kurultay’da Parti Meclisi için de, genel başkan bir liste hazırlayacak, muhtemelen de o liste onay alacaktır.
Uzun yıllardan sonra Samsun’un usta politikacısı eski milletvekili Suat BİNİCİ, KILIÇDAROĞLU’nun Parti Meclisinde yer alabilir, Samsun’un iki milletvekili yanında bir de parti meclisi üyesi olabilir.
Benim, CHP merkez yönetimine acizane önerilerim olacaktır. Mesela;
Bütün şehir olan bazı illerde, örneğin Samsun’da CHP’nin Büyükşehir Belediye’sini kazanması pek olası değildir. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Samsun Büyükşehir için Belediye Başkan adayı göstermeyi bile başaramamıştır.
Samsun’un Kavak, Asarcık, Ayvacık, Ladik, Vezirköprü ve 19 Mayıs ilçeleri gibi yerlerde Belediye Meclislerine üye dahi sokamamıştır.
Milletvekili seçimlerinde de ahbap çavuş ilişki sonucu liste başını tutan milletvekilinin Havza’da başarı gösterememesi sonucu bir zamanlar CHP’nin kalesi olan Havza’da da CHP gerilemiştir.
Bilindiği üzere Bütünşehir olan yerlerde il genel meclisleri de kaldırılmıştır.
CHP Genel Merkezi Belediye Meclislerine üye bile sokamayan örgütleri gözden geçirmelidir.
Bu örgütlerde sorun olduğu açıktır. Seçmen sayısının artmasına rağmen oyu ilerlemeyenlerin, yerinde bile saymayıp oyları geri geri giden bu örgütler partinin başında bir yüktür.
Bu tür örgütler genel merkez tarafından kapatılmalıdır diye düşünüyorum.
Bu örgütlerin kapatılması belki de bu yörelerde CHP’nin oyunu arttıracaktır.
Bilindiği gibi sosyal demokrat partiler metropol kent partileridir. Sosyal demokrasi anlatmak kırsal kesimde oldukça zordur.
Sosyal demokrasi, özgün şekilde anlatacak yetişmiş, yetenekli, cesur ve inançlı elemanlara ihtiyaç var.
Kırsal kesimde sınıf bilincini, emek, sermaye çelişkisini anlatacak örgütleme biçimi henüz Türkiye’de oluşmamıştır.
Bizdeki politikalar; “Senin yoğurdun ekşi, senin ki benimkinden daha ekşi” dedikodusu ile yapılmaktadır. Bu yollarla “Ben sosyal demokratım ” diyen CHP bir yere varamaz.
Bilindiği gibi politika sanatı ”yanındakini tutmak, karşındakini yanına çekme” sanatıdır.
Peki, bu nasıl başarılacak, haftada bir kez grup toplantısı ile bunlar gerçekleşmez!..

Share
83 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...