logo

Samsun’da toplantı yapıldı: Yatılı Bölge OKULU VEZİRKÖPRÜ’YE Yapılmalıdır 10 Ekim 1971 Pazar

Samsun’da toplantı yapıldı: Yatılı Bölge OKULU VEZİRKÖPRÜ’YE Yapılmalıdır 10 Ekim 1971 Pazar

Şimdiye kadar tüm devleti yatırımlarından yoksun kılan Vezirköprü 75 bin nüfusu 138 köyü ile ekonomik bakımdan samsunun en geri bırakılmış ilçesidir.
31 Köyünde okul yoktur. Okulu olanlarda da fakirlikten çocuklarını okula gönderememektedir.
Duyarız ki Samsuna bir adet verilen, bölge okuluna diğer ilçeler belediyeleri ile kaymakamlarıyla alabilmenin yarışı içindedirler İlgililere sesleniyoruz: Samsunda yol, okul ve çeşitli insan ihtiyaçları bakımından Vezirköprü den geri bırakılmış ilçe yoktur. Bu bakımdan VEZİRKÖPRÜ’YE yapılacak yatılı bölge okulu, 20. asırda açlıktan insanların öldüğü, çocukların besin yetersizliğinden yüzlercesinin gittiği ilçeye bir nebze hayat getirecektir.
Vezirköprü, gerek şehir kenarında gerekse İnsan eli girmemiş mahrumiyet bölgesi dağ köylerinde istenilen araziyi vermeye hazırdır.

Sinema oyunumuz Devam Ediyor
Bu hafta Kimler Kazandı
Sinema oyunumuz devam etmektedir. Geçen haftanın numaraları kuponlarını saklayan okurlarımızdan ilan ettiğimiz şu numaraları bulanlar matbaamızdan sinema davetiyelerini alabilirler.
Deniz Gezmiş ve 17 Arkadaşı İdama Mahkûm Oldu
Askeri mahkemede yargılanan Deniz Gezmiş ve 17 arkadaşı ölüm cezasına mahkûm olmuşlardır.
Sanıklar mahkemenin verdiği cezayı temyiz edeceklerdir.
Vezirköprü’yü sevenler fabrika sorunu için memurlar kulübünde toplandı! Toplananlar, parti farkı ayırmaksızın
Samsun Senatör ve Milletvekillerinin Konuya Eğilmeleri Bekleniyor
Geçtiğimiz Çarşamba günü saat 19,30 da düğün salonunda (Memurlar Lokalinde) toplanan kalabalık Vezirköprülü, Samsun un tüm senatör ve milletvekillerinin Vezirköprü’nün tehlikeye düşen fabrika sorununa eğilmelerini istemişlerdir.
Toplantı Turizm ve tanıtma derneği başkanı Şamil Büyüktalaş’ın konuşmasıyla açılmıştır.
Büyüktalaş:
– 1971 Planına girmiş arsası alınmış, aylarca hatta yıllarca süren uzun edütleri yapılmış fabrikamızın maksatlı ve çoğu yanlış rakamlara dayandırılarak verilen art niyetli rapor yüzünden bozulamaz. Demiştir.
Daha sonra Vefaî Teker konuşmuş, (Samsun Milletvekilleri Nihat Kale ve İlyas Kılıç, Devlet Bakanı Sayın Atili Karaosmanoğlu’na durumu sormuşlar, o da: ”plana alınmış fabrika kolay kolay yatmaz. Belki de yarım kalmış yatırımların bitirilmesi için başlananları durdurduk. Bunlardan olabilir, demiş ama iş, öğle den sonra ben raporu aldık tan sonra durumu daha kötü olduğu öğrenilmiştir.) Demiştir. Raporu okuyan Tek’er bu raporu tüm Samsun senatör ve milletvekillerine göndereceğiz. Demiş S. Hüseyin Özalp’la durumu izlediğini belirtmiştir.
Toplantıda fabrikamız için emeği geçenlere teşekkür edilmiş, bunlar hemen tek yatırım görmemiş, dağ köyleriyle sefalete, en orta haIIileri hiç değilse ekonomik krize sevk edilmiş Vezirköprüde insanlara, dolaysıyla insanlığa hizmet ettikleri için tebrik edilmiştir.
Daha sonra Bekir Özata, Kemâl Kayalı, Mehmet Pişkinel, Celal Koşar, Naim Baran, genç bir ormancı olan Avşar Şekerler, Enver Günçavdı, konuşmuşlar, fabrika sorunu ve kötü niyetlinin yanlışlarla dolu ve maksatlı raporunu eleştirmişlerdir.
Komite kuruldu
Daha sonra 27 kişilik ve işi Vezirköprü’den organize edecek, Ankara’dakilere yardım için bir komite kurulmuştur. Avşar Şekerler, Vefai Tek’er, Şamil Büyüktalaş, Kemâl Kayalı, Mehmet Pişkinel, Celal Koşar, Orhan Uluçay, Ahmet Çeltekli Fuat Binici.

Share
29 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?