logo

Samsunlu eski Devlet Bakanı Kemal Akkaya Hayatını Kaybetti

Samsunlu eski Devlet Bakanı Kemal Akkaya Hayatını Kaybetti

TBMM’nin 47. Hükümet döneminde Samsun Milletvekilliği ve Devlet Bakanlığı görevinde bulunmuş isimlerden Kemal Akkaya 88 yaşında hayata veda etti.

Kemal Akkaya için Ankara TBMM kapısı önünde cenaze töreni gerçekleştirildi.

Cenaze törenine Akkaya’nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Özgür Özel, Meclis idare amiri Ali Şahin, AK Parti Samsun Milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz, Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve önceki dönem CHP Milletvekili Süleyman Yağcıoğlu, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy ve TBMM personelleri katıldı.

Edinilen bilgiye göre Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, eski Devlet Bakanı Kemal Akkaya’nın danışmanlığını da yapmıştı.

Akkaya’nın cenazesi Salı günü (dün) Ankara Cebeci Asri Mezarlığı Oğultürk Camii’nde kılınan öğle namazına müteakip toprağa verildi.

Kemal Akkaya kimdir?

 Samsun’un Bafra ilçesinde 1930 yılında dünyaya gelen Akkaya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

 Akkaya, Kaymakam, Ziraat Bankası Müfettişi, Seksiyon Müdürü, Teftiş Heyeti Başkanı ve Genel Sekreteri, Gübre Fabrikaları Genel Müdürü, Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

 18. Dönem’de Samsun Milletvekili seçilen Akkaya, 47. Hükümet’te Devlet Bakanı oldu.

Akkaya, evli ve bir çocuk babasıydı.

Share
41 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?