logo

Sanayi olmayacak, yine tarım ve turizm..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü ekonomik anlamda iyice sıkışmış olduğu için çıkışlar aramak zorunda.
Tarım üzerinden yeterli parayı kazanamayan Vezirköprü halkı (en azından yaklaşık 25-30 bin kadarı) ilçelerini terk ederek başka yerlerde doymaya çalışıyor. Bu rakamlar Vezirköprü’nün üçte birinin dışarıda ekmek peşinde olduğunu gösteriyor.
Ancak özellikle inşaatta çalışarak zenginleşmeyi hedefleyen vatandaşlarımızın geçici olarak (ailelerini götürmeden) gittikleri gurbet son dönemlerde iyice yavaşlayan inşaat sektörünün sıkıntıları sebebiyle son bulmaya ve giden bu vatandaşlarımız geri dönmeye başladı.
Doğal olarak soru bugün farklı hale geldi: “Geçinemediği için gurbette iş aramaya gidenler, iş bulamayıp geri dönünce nasıl geçinecekler?”
En iyi geçim yolu olarak yine babadan kalma yöntem olan TARIM üzerinde yoğunlaşılması gerekiyor. Buradan yetecek kadar gelir elde etmek için de farklı yöntemler denenmeli. En azından farklı ürünler.
KENDİR önümüzdeki birkaç yıl için iyi gelir getirecek ürünlerden biri olarak görünüyor. Ancak tütündeki gibi kota yemeden, düzgün üretim yapılması şart.
Dünyada birçok örnek üzerinden anlatılan ve Vezirköprü’de de uygulanması gerektiğini düşündüğümüz KOOPERATİFLEŞME süreci ise vakit geçirmeden tamamlanmalı.
Vezirköprü’nün sanayileşme süreci yakın zamanda olacak gibi görünmüyor. Sanayi bölgesi oluşturulması (bazıları daha erken olacağını düşünse de) bence 10 yıldan daha erken değil. Küçük sanayi sitesi de aynı akıbete bağlanınca süre olarak uzaması kesinleşti.
Geriye bilinen geçim kaynaklarından tarım ve turizm kaldı.
Tarımda kendir ile ilerlemesi düşünülen Vezirköprü’nün turizmde ise elindeki kaynakları kullanma vakti geldi de geçiyor.
Resmi olarak yapılması gerekenlerin yapılmadığı Vezirköprü’de sadece kuru laflarla TURİZM gelirlerinin artırılması bekleniyor.
Birçok ilçede bulunmayan önemli eserlere sahip ilçemizde gelen turistlerin para harcayacakları yerler yapmak gerçekten girişimcilerin elinde olsa da, bu girişimcilerin itici gücü yöneticiler olacaktır, olmalıdır.
Uzun zamandır (2 yıldan fazla) kiralandığı halde açılmayan TAŞHAN üzerinden görüyoruz ki, Büyükşehir Vezirköprü’de bedavadan para kazanmanın derdinde. Bu kadar önemli bir turistik mekanın açılmamasının sebebini, içinin tefrişatını yapacak kadar bile parasının olmaması olarak yorumlandığını duymuşlardır.
Kendilerine bu konuyu soracak muhtarımızın olmadığı da ortada. Maalesef mevcut idareciler artık, muhtarlardan başka kimsenin söyleyecek sözü olmadığına inanıyorlar. Muhtarlarımız da yoldan başka talepte bulunmuyor nasıl olsa.
İşin kolayına kaçmadan vatandaşla yüz yüze gelmenin kendilerine zararı olmayacağını, sert ve siyasi şekilde verilen cevaplardan ziyade, karşısındakini anlayarak çözüm yolu arayan kişilerin bulundukları yerlerde iyi idareci olacaklarını unutmamak gerekir.
Vatandaşlar bugün, güçlüyken, size iyi derler ama, peki yarın?

Share
146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...