logo

SASKİ: “Sel nedeniyle arıtma düzgün çalışmadı” CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu: “12 milyonluk yatırım bu kadar aciz mi?”

SASKİ: “Sel nedeniyle arıtma düzgün çalışmadı” CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu: “12 milyonluk yatırım bu kadar aciz mi?”

Vezirköprü’de akan bulanık ve çamurlu sular ve yaşanan su kesintileri için iki açıklama geldi. SASKİ tarafından yapılan açıklamada, yoğun yağış nedeniyle yaşanan sel olayları nedeniyle arıtma tesisinde arıza yaşandığı söylendi.
CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ise “2020 yılında 12 milyon lira harcanarak yapıldığı açıklanan artıma tesisi bu kadar yağışı bile kaldıramayacak kadar aciz mi?” diye sordu.

Vezirköprü’de geçtiğimiz hafta yaşanan su kesintileri ve musluklardan akan suyun bulanık olması sebebiyle iki farklı açıklama geldi.
Konuyla ilgili olarak bilgi aldığımız SASKİ yetkilileri; geçtiğimiz hafta meydana gelen su kesintileri ve bulanmaların nedeninin dere yataklarında meydana gelen sel olduğunu iddia ettiler.
SASKİ’den yapılan açıklamaya göre; “Bu yıl diğer yıllara oranla daha fazla yağış alan Vezirköprü’de özellikle kar yağışının yükseklerde iyice belirgin olduğu gözlendi. Kısa sürede ısınan hava nedeniyle bu karların önemli kısmı hızlı şekilde eridi. Tepelerden dereler akan erimiş kar suları derelerde seller oluşmasına ve şebeke suyunun da bulanık akmasına neden oldu.
Kısacası, yaşanan olumsuzlukların nedeni sel. Sel dolayısıyla içme suyu hattı zarar görürken kaynaklar da bulandı. Derelerdeki su miktarının çoklu nedeniyle arızaya müdahale gecikti. Buna bağlı olarak arıtmaya gelen su miktarı azaldı.
Arıtma tesisine gelen su seviyesinin de düşmesiyle, gelen suda aşırı bulanıklık oluştu ve arıtma tesisinde yeterli su üretilemedi. Sulardaki bulanıklık ve su kesintisinin yaşanmasının nedeni budur.”
SASKİ yetkilileri; çalışmaların bu sürecin ardından gerçekleştirilebildiğini ve Tepeören çayından gelen şebeke suyunun arıtma tesisine ulaşması sonrası normal haline geri döndürüldüğünü belirttiler.
Yetkililer ayrıca, şu anda bir sorun olmadığını, arıtma tesisinin aralıksız olarak çalışmaya devam ettiğini, sorunun gelen sudan kaynaklandığını ifade ettiler.

Bayburtlu sordu
CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ise yaptığı açıklamada, bahsi geçen arıtma tesisinin 2020 yılında 12 milyon liraya yapıldığını hatırlatarak; “böylesine çok paraya yapılan bir tesisin düştüğü durum bu aciziyet midir?” dedi.
Bayburtlu: “Vezirköprü’müze yağan yoğun kar yağışı ve yağmurlardan dolayı Vezirköprü derelerimizin taşması ve bu taşan suların içme suyuna karışmasından dolayı, her yıl her yağışta problemler yaşamaktayız. Bu problemlerin içinde sağlığımızı etkileyecek olan, ana kaynağımız, hayat kaynağımız olan suyu görüyoruz, devamlı kullanmak zorundayız.
Derelerden taşan çamurlu sular, içme suyumuza karıştığı zaman biliyorsunuz ki sağlığımız açısından çok tehlikeli ve hastalıklara yol açabiliyor.
Eriyen kar suları Tepeören mevkisindeki çaya dökülüyor. Toplanma bacalarının alçak olmasından dolayı gelen sular bu bacalardan taşarak içme sularımıza karışıyor. Bu içme sularımıza karıştıktan sonra merkezimize gelen ana hattan musluklarımıza kadar geliyor.
Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’ye anlatmaya çalıştık. Dedik ki bizim tesisatlarımız kötü, tesisatlarımız eski. Bu su deposuna arıtma tesisi yaptırdınız ama nasıl bir arıtma tesisi yapıldığını bilmiyoruz. Şu da apaçık ortada ki Vezirköprü’ye bu zamana kadar tesisatındaki tahliye edilebilecek yerler var.
Madem bu su bu kadar çamurlu akacak, bu tahliye edilebilecek yerlerden bu çamurlu sular geldiği zaman evin musluklarına gelmeden neden tahliye edilmiyor? Neden ilgilenilmiyor? Neden bunlara bakılmıyor? Bunları merak ediyoruz ve SASKİ’ye soruyoruz. Siz bu tahliye borularını veya tahliye vanalarının olduğu yerleri biliyor musunuz? Siz bu tesisatın eski olup olmadığını gerekli yerlere gerekli şekilde bildirmiyor musunuz?
Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında 12 Milyonluk bir yatırımla Vezirköprü’ye arıtma tesisi yaptırdı. Bu 12 Milyonluk yatırımla yapılan arıtma tesisi bu tür vakalarda, bu tür durumlarda bu suları arıtamayacak kadar aciz bir yatırım mıydı, tesis miydi?
Büyükşehir aldatıldı mı?
Madem bu kadar pahalı bir yatırım yapıyorsunuz, böyle bir tesis yapıyorsunuz, bu tesis neden böyle bir su üretiyor? Bu suları niye arıtmıyor? Düşünmek gerekiyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi aldatıldı mı acaba?
Ana kaynağımız olan suyun bir an önce düzeltilip, arıtma tesisimizin yeniden elden geçirilmesini, su depolama merkezlerimizin yüksekliklerinin düşürülmesini ve buralara tecrübeli ve bilgili insanların getirilmesini talep ediyoruz.
İlçemize reva görülen içme suyunun, su kadar temiz olmasını istiyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışıp Vezirköprü sorunlarının çözümü için, ikinci bir güç olmak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.” Dedi.

Share
15 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?