logo

Saski’den Kesinti Açıklaması

Saski’den Kesinti Açıklaması

Saski Vezirköprü Şube Müdürlüğünden son zamanlarda yaşanan su kesintileriyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı.

Saski Vezirköprü Şube Müdürü Erol Pepeç yaptığı yazılı açıklamada; “Küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliği ve 2017 yılı kış mevsiminin kurak geçmesinden kaynaklı mevsimsel bir kuraklık yaşanmakta olup içme suyu kaynaklarımızda bu durumdan etkilenmiş ve su seviyelerinde azalma meydana gelmiştir.

Dolayısıyla özellikle ilçe merkezinin Taşkale, Atatürk, Cumhuriyet ve Fazıl Ahmet Paşa Mahalleleri yüksek kesimlerinde su kesintileri yaşanmakta olup zaman zaman diğer mahallelerde kesintiler yapılarak bu bölgedeki hanelerin su ihtiyacını karşılama yoluna gidilmektedir.

Bu duruma ilave tedbirler alarak kısa vadede Karapınar bölgesinde 2 adet saniyede 20 litre kapasiteli sondaj açılmış ve devreye alınmıştır. Bununla beraber merkez Kuşçular kaynağına ilave su eklenmiş ve 1 adet 800 tonluk içme suyu deposu devreye alınmıştır. Yine yakın zamanda ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacına günümüz şartlarında cevap verebilecek içme suyu arıtma tesisi için fizibilite çalışmaları başlamış olup, problemin uzun vadede çözümü hedeflenmektedir.

Hayatımızın kaynağı olan su bütün canlıların hayatını sürdürebilmeleri için temel ihtiyaç maddesidir. Ancak su sınırsız bir kaynak değildir. Yaşanan tüm gelişmelerden ötürü halkımızın sabrına önem veriyor ve herkesi sularımızı kullanma noktasında bilinçli olmaya davet ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Yazılı açıklamanın ardından Resmi ağızdan da açıklamalarını sürdüren Pepeç; “Suda bulunan etken madde bakteriyolojik TKoli denilen bir madde. E koli maddesi ise biraz sıkıntılı bir madde. Bizim suyumuzda bulunan TKoli Mddesi klorla temizlenebilecek bir madde. Klorun yetersiz olması edeniyle bu sorunlar ortaya çıkıyor. Bu madde kimyasal değil. Bu tür konularla vatandaşlar arasında krize neden olacak açıklamalar yapmamamız lazım. Kaymakam bey bizden bir bilgi almadan ve bizimle istişare yapmadan yapmış olduğu ilanla vatandaşlar arasında karmaşaya neden oldu.

İlandan sonra vatandaşlar sürekli olarak beni aramaya başladılar. Suyun içilip, yemeklerde kullanılıp kullanılamayacağını, duşta kullanılıp kullanılamayacağı gibi sorular sordular. Ben de alınan su örnekleri sonucunda laboratuar test sonuçlarında suda yabancı madde olmadığını ve insanların rahatça kullanabileceği şekilde olduğunu belgelerle beyan ediyorum. Verilen ilanın düzeltilmesi için birçok kez görüşme yaptık. Ancak şu ana kadar açıklamanın düzeltilmesi konusunda herhangi bir girişim yapılmadı.” Dedi.

Depolarımızdan sürekli olarak numuneler alıp incelemeye gönderiyoruz diyerek açıklamasına devam eden Şube Müdürü Erol Pepeç, “İlçe Sağlık Müdürlüğü konu hakkında yeterli bir kaynağa sahip olmadan Vezirköprü Kaymakamlığı’na sorunu bildirerek bu şekilde ilan verilmesini sağlayıp halkın kafasını karıştırıyor.” İfadelerini kullandı.

Pepeç, Vezirköprü’nün yarım kalan kanalizasyon şebeke boruları çalışmaları, yağmur suyu giderleri çalışmaları, katı atık arıtma tesisini tamamladıktan sonra önümüzdeki yıl içerisinde Vezirköprü’ye su arıtma tesisi için çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Share
1095 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?