logo

SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA ARZ OLUNUR


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü’de bir efsane anlatılır. Ben şahsen hikâyelerin, efsanelerin etkisinde kalmam. Hikâyeleri, efsaneleri bir sohbet malzemesi olarak dinler, konuşur ve geçerim.
Ancak şunu belirtmek isterim ki, son zamanlarda Vezirköprü’nün yaşadığı şanssızlıkları yaşadıkça Vezirköprü ile ilgili anlatılan efsaneye inanmaya başladım.
Efsane şöyle;

Köprülü Mehmet Paşa’nın, padişah tarafından Vezirköprü’de olduğu tespit edilir. Padişah tarafından İstanbul’a çağırılır.
Mehmet Paşa İstanbul’a gidince eşi Ayşe Hatun Vezirköprü’de yalnız kalır. Bu yalnızlığı değerlendiren Ayşe Hanım bugün Mehmet Paşa Mahallesi’nde bulunan KALE Cami’nin inşaatına başlar.
İnşaatı takip eden Ayşe Hatun’un, bir işçinin sabahtan akşama kadar omzunda taşıdığı taşı caminin inşaatına bırakmadan, taş sırtında gelip gittiğini görür.
Dikkatini çeken bu olay üzerine Ayşe Hatun akşam iş paydosunda bu işçiyi çağırır, bunun nedenini sorar.
İşçi, Ayşe Hatun’a verdiği yanıtta;
“Ben bu gece uykuda “hem hâl” olmuşum, sabahtan da uygun yer bulamadığım için yıkanamadım. Temiz olmadığım için mabedin (caminin) inşaatına taşı bırakmak istemedim” der.
Bu olay üzerine Ayşe Hatun “önce temizlik lazım” düşüncesi ile caminin inşaatını durdurur. Kale Hamamı’nı yaptırır.
Cami inşaatının başlı bırakılıp, hamam yapılması üzerine halk “Mehmet Paşa’nın eşi cami inşaatını bıraktı, zevki için hamam yaptırıyor” diye İstanbul’a Ayşe Hatun’u şikâyet ederler.
Hakkında bu şikâyeti ve dedikoduyu öğrenen Ayşe Hatun kahreder ve bu yörenin halkı için olumsuz beddua eder.
İşte o günden beri Vezirköprü hiç gelişmez!
Bu efsane ve hikâyelere inanmam ama şöyle bakınca da karınca hızı ile Vezirköprü’de hiçbir gelişme olmadı.
Bedesten, Taşhan Osmanlı öncesi, bunun dışında ne var başka?
1950’den sonra Vezirköprü’nün iki tane de milletvekili olduğu halde ne kazandırmışlar Vezirköprü’ye?
1980’den sonra rahmetli Gülami ERDOĞAN ve SHP/DYP Koalisyonunda da Ali ESER’in uğraşı Duruçay ve Köprübaşı sulama barajlarını kazanmıştır Vezirköprü.
1980 öncesi ORÜS Fabrikası ayrı macera!
Cumhurbaşkanı Sayın ERDOĞAN’ın her sözü kanun olduğu halde “kenevirin başkenti Vezirköprü olacak” sözü de geçerli olmadı.
Garibim Vezirköprü’nün üzerindeki bedduanın yaradan tarafından kaldırılmasını diliyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanı’na da arz olunur.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...