logo

SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA ARZ OLUNUR


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü’de bir efsane anlatılır. Ben şahsen hikâyelerin, efsanelerin etkisinde kalmam. Hikâyeleri, efsaneleri bir sohbet malzemesi olarak dinler, konuşur ve geçerim.
Ancak şunu belirtmek isterim ki, son zamanlarda Vezirköprü’nün yaşadığı şanssızlıkları yaşadıkça Vezirköprü ile ilgili anlatılan efsaneye inanmaya başladım.
Efsane şöyle;

Köprülü Mehmet Paşa’nın, padişah tarafından Vezirköprü’de olduğu tespit edilir. Padişah tarafından İstanbul’a çağırılır.
Mehmet Paşa İstanbul’a gidince eşi Ayşe Hatun Vezirköprü’de yalnız kalır. Bu yalnızlığı değerlendiren Ayşe Hanım bugün Mehmet Paşa Mahallesi’nde bulunan KALE Cami’nin inşaatına başlar.
İnşaatı takip eden Ayşe Hatun’un, bir işçinin sabahtan akşama kadar omzunda taşıdığı taşı caminin inşaatına bırakmadan, taş sırtında gelip gittiğini görür.
Dikkatini çeken bu olay üzerine Ayşe Hatun akşam iş paydosunda bu işçiyi çağırır, bunun nedenini sorar.
İşçi, Ayşe Hatun’a verdiği yanıtta;
“Ben bu gece uykuda “hem hâl” olmuşum, sabahtan da uygun yer bulamadığım için yıkanamadım. Temiz olmadığım için mabedin (caminin) inşaatına taşı bırakmak istemedim” der.
Bu olay üzerine Ayşe Hatun “önce temizlik lazım” düşüncesi ile caminin inşaatını durdurur. Kale Hamamı’nı yaptırır.
Cami inşaatının başlı bırakılıp, hamam yapılması üzerine halk “Mehmet Paşa’nın eşi cami inşaatını bıraktı, zevki için hamam yaptırıyor” diye İstanbul’a Ayşe Hatun’u şikâyet ederler.
Hakkında bu şikâyeti ve dedikoduyu öğrenen Ayşe Hatun kahreder ve bu yörenin halkı için olumsuz beddua eder.
İşte o günden beri Vezirköprü hiç gelişmez!
Bu efsane ve hikâyelere inanmam ama şöyle bakınca da karınca hızı ile Vezirköprü’de hiçbir gelişme olmadı.
Bedesten, Taşhan Osmanlı öncesi, bunun dışında ne var başka?
1950’den sonra Vezirköprü’nün iki tane de milletvekili olduğu halde ne kazandırmışlar Vezirköprü’ye?
1980’den sonra rahmetli Gülami ERDOĞAN ve SHP/DYP Koalisyonunda da Ali ESER’in uğraşı Duruçay ve Köprübaşı sulama barajlarını kazanmıştır Vezirköprü.
1980 öncesi ORÜS Fabrikası ayrı macera!
Cumhurbaşkanı Sayın ERDOĞAN’ın her sözü kanun olduğu halde “kenevirin başkenti Vezirköprü olacak” sözü de geçerli olmadı.
Garibim Vezirköprü’nün üzerindeki bedduanın yaradan tarafından kaldırılmasını diliyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanı’na da arz olunur.

Share
327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...
 • Psikolojik Destek Almaya Karşı İsteksizlik

  30 Mart 2024 Köşe Yazıları

  Psikolojik destek almak bir sağlık yardımı almaktır. Bazılarımız vücudumuzda bir ağrı hissettiğine bunun kaynağını anlamaya çalışır ve hemen muayene olur bazılarımız da ağrının daha büyük bir soruna işaret edebileceğini düşünüp muayene olmayı sürekli erteler. Psikolojik danışma alırken de insanlar, bazen bu hizmete erken şans verirler bazen de zaten yardım almanın faydasız olacağını düşünerek umutsuzluğa kapılıp destekten uzak kalırlar. Çünkü onlara sorun oluşturan kişiler onların deyimiyle, kişinin psikolojisini bozan o kişiler diplerinde oldu...