logo

Sayın senatör ve milletvekilleri, bir keşmekeş içinde milletin parasını boş yere harcayanlardan hesap sormayacak mısınız? Ana Çocuk Sağlık Ocağı’nın Hesabını Kim Verecek 26 Temmuz 1970 Pazar

Sayın senatör ve milletvekilleri, bir keşmekeş içinde milletin parasını  boş yere harcayanlardan hesap sormayacak mısınız? Ana Çocuk Sağlık Ocağı’nın Hesabını Kim Verecek 26 Temmuz 1970 Pazar

Hükümet bütçede açıkları kapatmak için yeni vergiler ararken, diğer taraftan da israf ve sorumsuz harcamaların o nispette devam ettiği görülmektedir.
Devalan’da gripten bir çocuk ölür. Sarıdibek, Tahtaköprü’de her yıl en basit hastalıktan çocuklar ve doğumdan analar ölür. Bu yıl Susuz köyünde Boğmacadan ondan fazla çocuk ölmüştür. Bir buçuk yıl kadar önce ana ve çocukların bu yok yere ölümlerini önlemek ve hastalıklarını tedavi etmek amacıyla bir ana çocuk sağlığı açılması karar verilir. Bir buçuk yıl önce binası tutulur, ebe tayin edilir, odacı tayin edilir. Fakat binasının vatandaş hizmetine açılması için bir buçuk yıl kâfi gelmez.
İlgililer ilgilenmeyecek mi, bu kadar sorumsuz bir işle. Senatör ve milletvekilleri ilgili bakanlıktan bu işin sorumlusunu sormayacaklar mı, bakanlıktan değil, sağlık müdürlüğünden değil, bizzat Samsun senatör ve milletvekillerinden soruyoruz?

Şimdiye kadar kira ve çeşitli ödemeler namı altında, muhayyel ana ve çocuk sağlığı yuvası için yapılan ödemelerin hesabını sormayacak mısınız? Bu fakir milletin parası bu kadar çok mu?
Karayolları bölgemizin çalışmalarını neden durdurdu?
Alaçam Yolu Ne Oldu?
Vezirköprü-Alaçam arasının yolunu bağlamak amacıyla geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalar, nedense artık görülmemektedir.
Yol, bir kısmı yapılmış bir kısmı da öylece beklemektedir. Milletvekillerinin bu işe eğilmesi gerekmez mi?
Bu yolun yapılması ile iki ilçenin iktisadi durumu gelişecek, ayrıca arada bulunan birçok köyde yola kavuşmuş olacaktır.
Sadece yatan Alaçam yolu mu? Durağan Vezirköprü arası çalışmaları da en ölü çalışmalar halinde, Havza-Vezirköprü asfaltı perişan vaziyette… Gümüşhacıköy-Vezirköprü bağlanacak dediler, hatta mezbane kısmının köprüsü yapıldı.
Senelerdir o köprü de öylece bekler durur. Köprü yapılmış fakat, keyifler yetip iki başı bir türlü durdurulamaz. Karayolları Samsun’daki bölge müdürlüğü adeta ikinci beş yıllık uykuya dalmış vaziyette, hiçbir işe el sürmemektedir.
Bafra-Vezirköprü yolu
Vilayette Bafra-Vezirköprü yolunun bağlanması için bu aradaki köylerin yollarının yapılması kararlaştırılmış, hatta Bafralılar Vezirköprü sınırına kadar yollarını yapmışlardı bile, gelin görün ki, Vezirköprü’de yol çalışması görülmediği gibi, bu tarafa da el atan bile yok?…
Ziraat Bankası’na iki bin liradan fazla borcu olmayanlar, gününü geçirmeden bankaya müracaat ediniz!
Banka Borçlarının İki Bin Liraya Kadar Olanı Takside Bağlandı
Seçimler sırasında vaat edilen borç erteleme kanunu meclisten nihayet çıkmış, kanunlaştığı için 2 bin lirayı aşmayan borçların taksitlendirilmesi muamelesi için bankalara gerekli emirler verilmiştir.
Banka kanununun kapsamına giren 2 bin lira ile borçlu vatandaşlara gerekli tebligatı yapacak, borçlu bu tebligattan itibaren 6 ay içinde Ziraat Bankası’na başvuracaktır.
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
Niyazi Şeker’den sonra üç vekil Kaymakam’la idare edilen (Semihan Talat, Rasim Baş, Mustafa Oruçoğlu) ilçemize, şimdi de Asaleten Viranşehir’den atanan Necdet Baysungur geçtiğimiz hafta görevine başlamış, Samsun’da müdür ve Kaymakamlar toplantısında bulunduktan sonra tekrar ilçemize dönerek ziyaretleri kabul etmiştir.
Vezirköprü Lisesi İçin Ankara’ya Giden Heyet Döndü
Vezirköprü Lisesi için Ankara’ya giden Enver Günçavdı, Vefai Tek’er, Yusuf Ülker, Ahmet Beşer, Abdullah Şengül, Hüseyin Şengül, Kemal Sucu, Lütfi Sakınç.) Heyeten bir kısmı Vezirköprü’ye dönmüşlerdir.
Heyete Samsun senatörü Rıza Işıtan, Samsun milletvekilleri Doğan Kitaplı, Nazif Kurt, Nihat Kale, Yaşar Akal, İlyas Kılıç büyük ilgi göstermişler, parti ayrılığını bırakarak memleket davası üzerinde birleşerek önce Milli Eğitim Bakanlığı’na gidilmiş, Amasya’da bulunan bakan yerine müsteşarla görüşülmüştür.

Share
63 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?