logo

Sayıştay’ın cezasını Vezirköprü Belediye Meclis Üyeleri de ödeyecek.. Karara ‘EVET’ diyenler ceza ödeyecek!

Sayıştay’ın cezasını Vezirköprü Belediye Meclis Üyeleri de ödeyecek.. Karara ‘EVET’  diyenler ceza  ödeyecek!

Sayıştay bir vakfa yurt olarak tahsis edilen ve kira bedelinin kendisinin ödediği taşınmazları kanuna aykırı buldu. Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinden CHP ve İYİ Parti Meclis üyeleri hariç cezayı ödeyecekler.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinden Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kiracı olduğu binayı bir vakfa yurt olarak tahsis etmesi ve kiralarını ödemesine ‘evet’ diyenler, 104 bin liralık kamu zararı ödeyecekler. ‘Evet’ diyenler arasında Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, Vezirköprülü Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Erdinç Aygün, Sami Pala, Ahmet Avcı, Yasemin Tasalı, Cevat Canbolat da bulunuyor.
Samsun Hedef Halk Gazetesi’nden Zekeriya Fırat’ın haberine göre Sayıştay’ın yaptığı inceleme sonucu hukuksuz bulduğu uygulama neticesinde karara ‘evet’ diyen Belediye Meclis Üyelerinin 104 bin 460 lira 80 kuruşluk kamu zararını ödemelerine karar verdi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kiracı olduğu taşınmazları 6 yıl 1 ay süreyle İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’na protokol yaparak kullanması için devrederek kirasını da kendisi ödedi.
Ancak bu uygulama Sayıştay müfettişlerince hukuka aykırı bulundu ve CHP ve İYİ Parti Meclis Üyeleri hariç aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve ilçe belediye başkanlarının bulunduğu AK Parti, MHP ve SP’li meclis üyelerinden kamu zararının tahsil edilmesi yönünde bir karar çıktı. Karara göre, oluşan 104 bin 460 lira 80 kuruşluk kamu zararı karara ‘evet’ diyenlerden tahsil edilecek. Meclis üyeleri ve başkanların karara itiraz etme hakkı bulunuyor.
Kira bedelinin yüzde 50’sinin belediye tarafından karşılanacağı belirtilen protokol kapsamında, 2020 yılında belediyenin 201 bin 355 lira kira bedeli ödediği, ödenen bedelin 96 bin 949 lirasının vakıftan tahsil edildiği müfettişlerce tespit edildi.

KANUNA AYKIRI İŞLEM
Müfettişler, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre yapılan işlemin hukuka aykırı olduğuna dikkati çekerek, tahsislerin sadece kamu kurumları için geçerli olabileceğinin altını çizdi. Müfettişler, belediyenin kiracı olduğu bir taşınmazı vakıflara değil, kamu kurumlarına bile tahsis etmesinin mümkün olamayacağına işaret etti. Müfettişler, kanunda belirtilen ortak hizmet projesi geliştirme adımının söz konusu durumu kapsamadığının da altını çizdi.

Share
345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?