logo

Seçim sonrası konuşmalar..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Yerel seçimlerden sonra mazbatasını da almasıyla Vezirköprü Belediye Başkanlığında Sadık Edis’in de ‘ustalık’ dönemi başlamış oldu.

Başkan Edis hem Belediye önündeki konuşmasında hem de seçimden sonraki kutlamalarda özellikle iki konu üzerinde durdu.

Bürokrasiyi aşmak

Bunlardan birincisi Samsun’da rekor oy alarak seçilen başkanlıkla, artık daha güçlü bir yönetim anlayışı sergileneceği idi. Burada hizmet için aradıklarının daha önce telefonlarına çıkmaması gibi içinde uhde olarak kaldığı anlaşılan olayları paylaştığı gibi, susuzluk üzerinde de durması vardı.

Edis, iktidar partisinin güçlü oy aldığı belediyelerden biri olarak kendilerinin daha etkili bir şekilde Vezirköprü’yü yöneteceklerinin sinyalini veriyordu.

  Çıtayı yükseltmek

Üzerinde durduğu diğer konu ise Vezirköprü’nün yatırım anlamında çıtasının yükseleceği idi.

Burada özellikle KENEVİR’in altını çizerek üretiminin yanı sıra, işlenmesinin de ilçemizde yapılacağının altını çiziyor ve ilçede istihdam yaratılması için çok önemli olan kendir işlemenin mutlaka Vezirköprü’de yapılarak istihdam yaratılacağını söylüyor.

Hemen devamında yine Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere, Besi Bölgesi gibi geçen dönemde çok konuşulan ancak hayata geçemeyen projelerin, bu dönemde tamamlanacağını söylüyor.

Bir bakıma Vezirköprü’de geçen dönemde Vezirköprülülerin en fazla şikayet ettikleri konuları sıralayarak bunların çözümsüzlüğünün bürokrasi yüzünden kaynaklandığını söylediğini görüyoruz.

Söylemlerde belirtilen, gerek AKP ve MHP İl ve İlçe Başkanları gerekse Başkan Edis’in iddialı şekilde bahsettikleri ve ifade ettikleri, rekor oyun gücünü arkalarına alarak ilçenin beklentilerinin daha kolay çözüme kavuşacağı.

Aslında bu kadar oy alan idarecilerin, kendilerini sıkıntıya sokmalarına gerek olmadığı halde, şimdiden önümüzdeki dönemin yapılacaklarını, hedeflediklerini ve amaçladıklarını, ilçe adına yapmak istediklerinin söylenmesi açısından önemli bir bakış açısı olduğunun da altın çizmek gerekir.

Bu söylemleri; iyi niyetle çalışarak, aldıkları rekor oyun hakkını vermek için ellerinden geleni yapacakları olarak değerlendirebiliriz.

Konuşmalarda ifade ettikleri aynı zamanda geçtiğimiz dönemlerde çözümlenemeyen işlerin de dökümü bir bakıma.

Önümüzdeki dönem boyunca bu yapılacağı söylenen işlerin ne kadarının çözüme kavuşacağını Vezirköprülülerle birlikte göreceğiz.

Vezirköprü’nün eksiklerinin söylemlerdeki kadar az olmadığını, halen birçok anlamda geride ya da hatalı yerlerde olduğumuzu unutmadan..

Share
123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...