Seçim sonuçları (Ustalık Dönemi)

03 Nisan 2019 - 10:00

31 Mart yerel seçimleri tamamlandı.

Seçim sonuçlarında özellikle Vezirköprü’de beklenen sonuçlar çıktı.

Büyükşehirlerden İstanbul sonucu nefes kesici şekilde tamamlandı. Samsun’da Büyükşehir Belediyesi’ni Cumhur İttifakı’nın AKP adayı Mustafa Demir kazandı.

Demir, geçen döneme göre oldukça kan kaybettiği görülen Cumhur İttifakı’nda %48 civarında aldığı oyla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilse de, oy oranının düşmesinin nedenini nasıl açıklayacak göreceğiz. Çünkü Meclis’te %56 üzerinde oy aldıkları görülüyor. Yine de 10 puan Samsun’da tepki alan Demir’den oy düşse de genel olarak Cumhur İttifakının önceki seçime göre 25 puan oy kaybettiği sonucu var.

Cumhur İttifakı’nın Vezirköprü Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi için aldığı oylarda ciddi bir farklılık gözleniyor. Burada bağımsız aday Erhan Usta’nın bölgemizden aldığı oy etkili olsa da, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Mustafa Demir’in Vezirköprü’de de tepkiyle karşılandığını söylemek mümkün.

Meclis’e muhalefet girdi

Vezirköprü Belediye Meclisinde ise muhalefet kesin olmamakla birlikte 1 sandalye kazanmışa benziyor.

MHP ve AKP’nin ortaklığını düşünürsek geçtiğimiz dönemde tamamen iktidar partisine ait olan Vezirköprü Belediye Meclisi’nde önümüzdeki dönemde az sayıda da olsa muhalefet partilerinin (CHP-İYİ) yer alacağını görüyoruz.

Tabi, Belediye Meclisi’nde gösterecekleri performans da önemli olacak.

Sözünü etmemiz gereken bir başka konu da, Onur Bayburtlu. Seçim süresince İYİ Parti ile yürüttükleri çalışmalarla CHP’nin oyunu 10 puan artırmış olması küçük de olsa başarı sayılabilir. Hayati Tekin’in aldığı 5 bin 700 civarındaki oy Vezirköprü Belediyesi’nde 8 bin 500 civarında.

İlçemizde Sadık Edis 3. Dönemine başlıyor

Seçimlerden önce ismi açıklandığında 3. kez Başkan olacağı belli olan Edis, oy oranını artırdığı gibi Samsun’da da en yüksek oy oranını yakalayan Belediye Başkanı oldu.

Özellikle köylerden aldığı oylarla kırsalda etkili olduğunu da kanıtlamış oldu. Üstelik 2 dönem Belediye Başkanlığı yapmış bir aday olarak 10 puan gibi ciddi miktarda oyunu artırması da önemli bir nokta.

Burada hem Vezirköprü seçmeninin AKP’den ayrılmamasının hem de Sadık Edis’in geçtiğimiz dönemlerinde ilçedeki seçmene özellikle kırsaldaki vatandaşlara dokunmasının büyük etkisi olduğu muhakkak.

Şimdi ustalık dönemine başlayacak olan Sadık Edis’in Vezirköprü’ye neler katacağını birlikte göreceğiz. Çünkü Vezirköprü çevre ilçelerle bile makası açılan ve eksiği çok olan bir ilçe. Yerel yönetimlerin artık tüm işlerde etkili olduğunu da hesaba katınca, Vezirköprü’yü ve Edis’i nelerin beklediğini ve neler kazanacaklarını da göreceğiz.

3. döneme başlayan Edis’in kendisinin de belirttiği gibi USTALIK Dönmei olacak bu dönem.

Seçimlerde temsil hakkı kazanan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i, Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis’i, Belediye Meclis Üyelerini, muhtarlarımızı kutluyor başarılar diliyorum.

  • Adınız ve Soyadınız

  • E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)

  • Yorumunuz

© 2014 Vatandaş ● Bağımsız Siyasi Gazete Tüm Hakları Saklıdır.