logo

Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

AKP’de aday Murat Gül’ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP’de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi?

31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız.

Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor.

Osman Özer’den sonra AKP’nin Belediye Başkanı olan ve 3 dönemdir oyunu artırarak başkanlığı kazanan Sadık Edis’in seçimlerde partisinin adayı olmaması özellikle köylerde seçmenin oyunu etkileyecek mi?

Büyükşehir olduktan sonra sandıktan bir belediye başkanlığı çıkaramayacağına inanan CHP’de Türkoğlu yeniden bir heyecan getirebilecek mi?

Hasan Budak’ın İYİ Parti’den adaylığına özellikle kırsaldaki seçmen nasıl tepki verecek?

Çalışmaya ilk önce başlayan adaylardan Recep Aslan’ın Belediyecilik tecrübesi üzerine kurduğu propagandası Büyük Birlik’e ne kadar oy kazandıracak?

Saadet Partisi (Gelecek Partisi) adayı İbrahim Durmaz tabanlarını oyunu nerelere çıkarabilecek?

Bağımsız aday Mustafa Çoban milletvekilliği için adaylığından bu zamana kadar oyunu ne kadar artırabildi?

Zaten bir önceki seçimlere oranla oldukça iddialı olduklarını belirten adaylarla ısınan seçim çalışmaları, Yeniden Refah Partisi’nin Havva Şen Saygın’ı aday çıkarmasıyla iyice değişik bir hal aldı.

Burada sadece Havva Şen Saygın değil, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin özellikle eski ilçe başkanları Mehmet Kurt ve Neçmi Sarıkaya başta olmak üzere etkili isimlerinin de partilerine (gösterdikleri adaydan ve gösteriliş biçiminden kaynaklı) tepki göstererek Yeniden Refah saflarına geçmeleri seçimde dengeleri değiştirecek mi?

AKP’de aday Murat Gül’ün özellikle teşkilatın ve örgütte söz sahibi olanların partiden ayrılarak YRP’de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle seçmen tabanını tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi?

Bahsettiğimiz dengeler sadece Belediye Başkanlığı olarak anlaşılmamalı. Hangi aday Belediye Başkanlığını kazanırsa kazansın, sanki bu dönemde Belediye Meclisi üye dağılımı farklı olacak gibi görünüyor.

Seçimin kaderini biraz da Belediye Meclisi listeleri etkileyebilir. İsmi yazılmayanlar ya da listedeki sırasını beğenmeyenlerin tavırları sonuca etki edebilir.

Belediye Meclisi’nde dengenin muhaliflerinde olacağı bir başkan demokrasi sınavını da başarıyla geçmek zorunda kalacaktır.

Salı günü akşam saatlerine kadar Belediye Meclis üyeleri için partilerin listelerini Seçim Kurullarına bildirmeleri gerekiyor.

Belediye Meclis üyeliği listeleri hazırlığı; insanların bir arada durabilmelerini sağlayacak ya da doğru yönetilmediğinde birbirine düşürerek ayrıştırma yaratacak süreçlerdir.

Öyle ya da böyle Vezirköprü’de uzun zamandır görülmeyen bir seçim atmosferi yaşanacağı âşikar.

Share
317 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...