logo

Seçmen Listeleri Askıda

Seçmen Listeleri Askıda

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimi öncesi askı listeleri muhtarlıklara gönderildi. Buna göre askı listeleri 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında Mahalle ve Köy Muhtarlıklarında asılı bulunacak.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Yerel Seçimler öncesinde seçmen listelerinin askıya çıkarıldığını açıkladı. YSK yerel seçimlerde oy kullanacak olan seçmenlerin listeleri kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizdi.
Konuyla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre; “Seçmen kütüğünde kaydı olmayanlar, kayıtlarında değişiklik veya düzeltme yaptırmak isteyenler;
A) Bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun 50.maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurular ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.
B) Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler. Başvuru alan nüfus müdürlüğüne aynı gün fak ve elektronik ortamda iletir.
C) Öğrenci olup seçmen niteliği taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim biriminde oylarını kullanmak isteyenler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.
Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını 75 yaş ve üzeri seçmenler gibi aile bireyleri ile birlikte binaların giriş katlarında kullanabilirler. Engelli olarak kayıtlı olup olmadığınızı www.ysk.gov.tr internet adresinden, mobil cihazınıza indireceğiniz “Seçmen Sorgulama” uygulamasından ve e-Devlet kapısından öğrenebilirsiniz.
– Engelli olarak kayıtlı değilseniz askı dönemi içinde www.ysk.gov.tr adresinden temin edebileceğiniz “Engelli Beyan Formu”nu doldurarak bizzat veya bir yakınınız aracılığı ile ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa veya seçmen kütüğü Genel Müdürlüğüne başvuru yaptığınız taktirde seçmen durumunuz “Engelli” olarak güncellenecektir.
Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler, 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında ilçe seçim kurulu başkanlığına veya muhtarlığa başvurmaları halinde seyyar sandık uygulaması ile evlerinde oy kullanabileceklerdir.
İl ve İlçe merkezlerinde ikamet eden seçmenler; askı dönemi içinde “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya “Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edilebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formunu” doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanabileceklerdir.” Denildi.

Share
607 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?