logo

Sekiz yüz İlköğretim Öğrencisi Nereye Gidecek? Sekiz yüz civarındaki öğrencinin okullara yerleştirilmesi sorunu var. Zeki Cevher Okulu’nda Deprem Tehlikesi 12 Eylül 1999 Pazar

Sekiz yüz İlköğretim Öğrencisi Nereye Gidecek? Sekiz yüz civarındaki öğrencinin  okullara yerleştirilmesi sorunu var. Zeki Cevher Okulu’nda Deprem Tehlikesi 12 Eylül 1999 Pazar

Vezirköprü’ye, tarihinde ilk defa özel kişiler (işadamı Zeki Cevher) tarafından yaptırılan “Zeki Cevher İlköğretim Okulu’nda” beliren çatlaklar, deprem tehlikesi nedeniyle okulu yıkılma aşamasına getirdi.
Zeki Cevher İlkokulu’nda şuan 800 civarında öğrenci öğrenim görmektedir.
Tehlike, sadece okulda değil jeolojik durumla ilgili olarak, civardaki binalarda da görülmektedir. Bu arada bir apartmanın da tahliye edilmek zorunda kalındığı bildiriliyor.
Zeki Cevher İlköğretim Okulu’nun da tahliyesinin kesin olduğu da belirtiliyor. İlgililer: Konuyla ilgili olarak konuştuğumuz Milli Eğitim yetkilileri:
-Okulda çatlaklar var. Sade okulda değil, o çevredeki binalarda çatlaklar var. Hatta çatlak nedeniyle boşaltılan binalar var.
Samsun’dan Fen Heyetinden gelecek ekibin, raporuna göre: okul binasını temelden yıkacağız veya olabiliyorsa çatlağı tamir edeceğiz. Tamir de edilirse, boşalması lazım…
Okulun yerleşim yerinden belirdiği anlaşılan tehlike için durum bizi düşündürüyor.
YİBO’nun ek binasının bir ay içinde bitirileceğini sanıyoruz. Müteahhit 10-15 günlük bir süre istedi.

Diğer Okullar
Okullarımız da yaklaşık 90 öğretmene ihtiyacımız var. Branş öğretmeni açıklarımız da söz konusu ileride bunların telafi edileceğini sanıyoruz. Derken, Belediye Başkanı Suat Binici de:
-Zeki Cevher İlköğretim okul binasını, biz de elemanlarımıza incelettirdik. Çatlaklar var. Hatta o semtte Necdet Ünal’ın oturduğu apartman da boşaltıldı.
Zeki Cevher İlköğretim Okulu civarında yerleşim yerindeki binalarda tehlike
Çatlayan Apartman Boşaltıldı
Son depremden sonra oturdukları altı katlı apartman da çatlak olduğunu saptayan Necdet Ünal ve arkadaşları İmar Müdürlüğü’ne başvurarak apartmanlarının durumunun incelenmesini istediler.
Binayı inceleyenler, çatlakların artmış olduğunu görenler tehlikeli olabileceğini söylediler.
Kendisi ile konuştuğumuz apartman sakinlerinden Necdet Ünal:
-Apartmanda çatlaklar görünce Belediye’ye biz başvurduk. Çünkü hayatımız söz konusuydu. İncelediler, çatlağı gördüler. İmar Müdürlüğü’nden ekipler geldi. Fakat aletleri olmadığı için kesin sonuca varamadılar.
Ama biz geceleri evde kalamıyoruz. Sadece bir aile kalıyor apartmanda…
-Ne yapacaksınız?
-Tehlike kesin tespit edilirse yakacağız. Canımızdan iyi mi? Gücümüz yeterse yenisini yaparız. Yetmezse başka yer arayacağız. Vezirköprü’de başka çatlak evler varsa, onlar da şimdiden tedbirlerini alsınlar. Sonra (eyvah) demek fayda etmez.
DYP Kongresinde Fakı Yine Başkan
DYP İlçe Olağan Kongresi Belediye düğün salonunda yapıldı.
Tek listeli kongre heyecansız geçti.
Daha önce aday olmayacağı bildirilen ilçe Başkanı Hüseyin Fakı son anda:
-Ne yapayım aday bulamadım. Diyerek yeniden aday oldu.
Orman İşletme Müdürü Açıklıyor
Vezirköprü İşletmesi’nin Hiçbir Borcu Yok
Amasya Orman Başmüdürü Mehmet Yaşar’ın açıklamaları üzerine, geçen hafta yazdığımız yazı üzerine ilçemiz Orman İşletme Müdürü Ahmet Ceylan da telefonda yaptığı konuşma ile açıklamalarda bulundu.
Ceylan;
-Amasya bizi devreden çıkardı. Ankara’dan gelecek seminer gelecek görevli yer ayarlama durumu için, Başmüdür, yer talebini karşılamak üzere oranın idaresini üzerine aldı.

Share
127 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?