logo

14 Şubat 2017

SEN İSTE YETER KANSER ÇEKER GİDER..

SEN İSTE YETER KANSER ÇEKER GİDER..

Toplum Sağlığı Merkezi’ndenÖdüllü Proje Yarışması

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliği ile yürütülen ”Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi” Samsun İli ve ilçelerinde tüm ortaokul öğrencilerinin katımıyla gerçekleşen kanser konulu ödüllü bir yarışma projesidir.
Kanser öldürücü olmasına rağmen alınacak tedbirlerle önlenebilir,erken teşhis edildiğinde de tedavi edilebilir bir hastalıktır ve Türkiye’de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser tanısı konulmaktadır.
Bazı kanserlerin tarama programları ile erken teşhis edilmesi, dolayısıyla tedavilerine olanak sağlanması mümkündür. Türkiye’de de meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramaları yapılmaktadır. Vezirköprü Toplum Sağlığı Merkezin’de de meme kanseri ,rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmakta olup bağırsak kanseri taraması da kişilerin bağlı olduğu aile hekimliklerinde yapılmaktadır.
Kanser hastalığına daha öğrenciyken dikkat çekmek, taranabilir kanserler ile ilgili öğrencilerin ve yakınlarının farkındalığını artırmak, tarama faaliyetlerinin yürütüldüğü Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerini (KETEM) ve Toplum Sağlığı Merkezlerini (TSM) tanıtmak ve buralara hasta yönlendirilmesini sağlamak amacıyla bu proje Vezirköprü’de de Toplum Sağlığı Merkezi koordinatörlüğünde başlatılmıştır.
Ortaokul 5.6.7. ve 8. sınıf öğrencileri 3 kategoride yarışmaya katılabilirler.
1.Kategori :Tüm ortaokul öğrencilerini kapsayan, kanser tarama merkezlerine hasta yönlendirme yarışması.
2.Kategori :Ortaokul 5 ve 6. sınıfları kapsayan görsel tasarım (kolaj) yarışması.
3.Kategori :Ortaokul 7 ve 8. sınıfları kapsayan slogan yarışması.
Görsel tasarım ve slogan kategorisinde öğrenciler yaptıkları eser dışında ayrıca tarama için yakınlarını KETEM yada Vezirköprü Toplum Sağlığı Merkezine yönlendirerek ek puan alacaklardır.
Vezirköprü TSM de kanser taramaları haftanın beş günü ücretsiz olarak yapılmakta olup ayrıca köylere gidilmekte ve hizmet almak için gelemeyen bayanlara hizmet götürülmektedir. Yarışmaya katılan öğrenciler sayesinde pek çok insana el uzatılmış ve hayata daha sağlıklı tutunmaları sağlanmıştır. Ancak Vezirköprü’de ulaşmamız gereken daha çok kadın ve daha çok hayat var…..
Sevgili öğrenciler bilin ki;
Bu yarışmanın ucunda kazanmak da var ödül de var ama daha önemlisi sevdiklerinizin hayatına dokunmak da var……..
Vezirköprü Toplum Sağlığı Merkezi

Share
1127 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?