logo

Sergi bayramı – geçen hafta Narlısaray – Yukarınarlı… Narlısaray’da konuşan Cinbir: Silahları Konuşturacaklarmış, Silahları Konuştursunlar, Konuştursunlar da Görelim! 29 Nisan 2001 Pazar

Sergi bayramı – geçen hafta Narlısaray – Yukarınarlı… Narlısaray’da konuşan Cinbir: Silahları Konuşturacaklarmış,  Silahları Konuştursunlar, Konuştursunlar da Görelim! 29 Nisan 2001 Pazar

Geçtiğimiz hafta da Narlısaray, Yukarınarlı, Karadoruk ve Göl’deki sergi bayramını izledik, ilkbaharın doyum olmaz yeşil güzellikleri arasında…
Kaymakam Şevket Cinbir Narlısaray’da sert ve kesin konuştu.
İddialara göre: Kurt’un deresinde silahlar konuşuyor, birbirlerine düşman, köyün bazı insanların arasında samanlık yakmalar sürüyordu. Kaymakam konuşmasında:
“Silahları konuştururuz: Diyorlarmış, konuştursunlar da görelim.” Diye sabotajcılara ihtar etti.
Göletler kurudu
Kaymakam Cinbir’den önce konuşan Narlısaray Belediye Başkanı M. Emin Uyar:
-Köyümüzün geçim kaynağı sulu tarıma bağlı… Pancar ve kendir ekimimiz su istiyor. Göletlerde bir damla su kalmadı iki çaydan kanal, yeni gölet bekliyoruz. Süt Kooperatifimiz var. Sütten 4-5 Milyar ayda para giriyor, köyümüze…
Sağlık Ocağımızda doktor ve ebe yok. Biçki dikiş kursu yerine yorgan kursu açılmalıdır.
Sayın Kaymakamım, Vezirköprü halkı sizden memnun; biz de bu sorunlara ilgi bekliyoruz.
Kentleşen Narlısaray
Kaymakam Cinbir’de:
-Nedense bu halde de halk eğitime ilgi azalıyor. 40-50 haneli köylerde bile daha kalabalıkla karşılaştık.
Narlısaray yavaş yavaş kentleşiyor. Barajda geçen yıl Sağlık Ocağı yoktu, bugün var. Süt kooperatifinin tankını geçen yıl büyütmüştük. Bu yıl kooperatif başkanını hiç görmedim. Burada 15-20 kişilik kurs olmazsa bir daha gelmem burası büyük köy… Bir kursun devlete büyük maliyeti var. Beldeler de belediye başkanlarının sıkıntısı çoktur.
Sıkıntılar
Ancak Narlısaray’da sıkıntılar var. Samanlıklar yanıyor. Kürtler (kurtlar) deresinde silahlar konuşur, diyorlarmış; Silahları Konuştursanlar da Görelim!

Sergi Bayramından esintiler…
70 Yıldır Okulu Olan Yukarınarlı’nın Okul Binası Yok
Yukarınarlı büyük ve şirin köyümüz.
Bu köyümüze, elektriği, (jeneratörle) ilk yakan köyümüz olması törenine gitmiştim. İkinci gidişim; İstanbul Tıp Fakültesi hoca ve doktorlarını sağlık taramasına getirdiğimizde uğradım.
Halk Eğitim sergi açılışlarını da birkaç yıldır izliyoruz. Bu bize köyün dertlerini, insanlarını çeşitli yönlerini tanıtıyor. İlkbaharda bir başka güzel oluyor doğa…
Türkiye Muhtarlar Derneği hareketli bir kongre yaptı
Başkan Berat Yerine Günay
Vezirköprü’nün en aktif derneklerinden Türkiye Muhtarlar Derneği Vezirköprü Şubesi, 2.Olağan Kongresini Atatürk İş Merkezi’nde yaptı.
Derneğin bu kongresinde Ankara’dan Genel Başkan Muhittin Büyükaslan, Kaymakam Şevket Cinbir, Belediye Başkanı Suat Binici katılarak birer konuşma yaptılar.
Kongre’de ilginç bir durum da dernek kurucularından Aslan Berat Ünver’den başkanlıktan ikinci başkanlığa terfi etmesi oldu.
Konuşmalardan sonra Dernek Başkanlığı’na Kargucak Muhtarı Günay Demir, 2.başkanlığa A. Berat Ünver, sayman Kemalettin Ağca, muhasip Cavit Yaman, sekreter Kurtça Kartal, üyeler; A. Mırza Şahin, Mehmet Yaylacı, Ali Çınar seçildiler.
Denetim Kurulu’na: Hüseyin Alper, Alaaddin Göçme, Süleyman Keskin…
Toplum…
Genç Diş Doktorları
Geçtiğimiz hafta Atatürk İş Merkezi Düğün Salonu ile Ankara Kurtuluş’daki düğün salonunda iki genç diştabiblerinin düğünleri vardı.
Arkadaşımız Mehmet Aygün’ün kızı Elif ile Ankara’dan Mustafa Büyükbaş’ın oğlu Murat evleniyorlardı.
Kutlar, ömür boyu mutluluklar dileriz.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?