logo

Seyirciler, oyları ile A.Narlı’yı birinci seçtiler Halk Oyunları Birincisine Jüri: Yukarı Narlıyı Seçti 4 Haziran 1972 Pazar

Seyirciler, oyları ile A.Narlı’yı birinci seçtiler Halk Oyunları Birincisine Jüri: Yukarı Narlıyı Seçti 4 Haziran 1972 Pazar

Büyük ilgi gösterilen halk oyunları yarışması davetiyeleri tamamen satılmış ve yarışma Lâle sinemasında yapılmıştır.
Yarışma, nispeten bir festival hüviyetine bürünmüş, Samsun Olgunlaştırma Enstitüsü de bir sergi açmıştır.
Başkan Şamil Büyüktalaş’ın konuşmasıyla başlayan yarışmada 1. Y. Narlı 2. A. Narlı 3. Çamlıca köyü olmuştur.
Jüri: Necmettin Küçükay başkanlığında Samsun’dan gelen davetlilerden teşekkül etmiştir. Seyirciler de oyları ile Aşağınarlı’yı (Halk birincisi) seçti.

7-8 yaşlarında ilkokul öğrencisinin açtığı sergi büyük ilgi gördü
Vezirköprü’de İlk Resim Sergisi
Vezirköprü’de ilk resim sergisini, biri 7 diğeri 8 yaşlarında iki ilkokul öğrencisi açtı.
Görenler önce gözlerine inanamadılar. Gayet güzel yapılmış resimler, çocukların küçücük, sevimli dünyalarının aynasıydı sanki.. Çizgiler onların tertemiz iç dünyalarından adeta bir şeyler fısıldıyordu.
Odyan ve İbrahim’in Fazıl Ahmet Paşa kütüphanesinde açtığı sergiyi tıklım tıklım kalabalık arasından izledik.
Odyan, ilçemiz savcılarından Orhan Demirali ile doktor Demirali’nin, İbrahim de bir süre önce İzmir’e atanan müezzin Mehmet Kaya’nın oğluydu.
Atatürk İlkokulunun 2.sınıf öğrencisi bu iki küçüğün öğretmeni Savaş Ünver’di. Küçük ressamları öğretmen anne ve babaları kutlarız.
C.H.P.’li Üyeler Belediye Toplantısına Katılmadılar
Vezirköprü Belediyesi Haziran toplantısını yapmış, başkan vekilliğinden Salih Üvez’i değiştirerek yerine Hüseyin Erdem, encümen üyeliklerine de: Ali Osman Ünlü ve Hüseyin Ermacit getirilmişlerdir.
Kendileriyle konuştuğumuz CHP’li üyeler:
Belediye müteahhitliği yapan üyeleri vilayetin ihtarına rağmen ihraç edilmedikleri için toplantıya gitmedik. Belediyelerin yağma Hasan’ın böreği olmayacağı er geç belediye kanunu Vezirköprü’de de uygulanır hale geleceği inancındayız.
Başkan Uluçay’da: CHP’li arkadaşlar gelmediler. Toplantıyı biz yaptık, iskat edilen üye olmadı. Demiştir.
Vezirköprü Askerlik Şubesi Havza’ya Kalkıyor
Öğrendiğimize göre ilçemiz askerlik şubesi Temmuz ayı sonunda Havza’ya kaldırılacaktır.
Vezirköprü askerlik şubesi en son Temmuz sevkiyatını yapacak, belki de Kasım içerisinde sevke dahil erler de Temmuz’da gönderildikten sonra, Vezirköprü askerlik şubesi lağvedilerek Havza ilçesine alınacaktır.
Konu ile ilgili olarak konuştuğumuz Vezirköprü askerlik şubesi başkanı Yarbay Mustafa Mahanoğlu: (Temmuz sonunda Vezirköprü askerlik şubesi kaldırılacaktır. Belki de Kasım ayı sevkiyatı da Temmuz’a alınarak işlemleri Vezirköprü’den yapılabilir.) Demiştir.
Vezirköprü 1971 albümü
Satışa Çıktı
Vezirköprü 1971 albümü nefis bir kapak içerisinde 35 TL’den piyasaya arz edilmiştir.
Albüm pek mahdut sayıda basıldığından, yazılmış olanların dışında pek azı satışa arz edilmiş bulunmaktadır.
İçindekiler
Vezirköprü nerededir, yeryüzü şekilleri, hangi bitkiler yetişir, Akarsuları, tarım ve hayvancılık durumu, Vezirköprü’ye hangi yoldan nasıl gidilir, nerelerde kalınır, önemli günleri, gezilecek ve tarihi yerleri, turistik eşyaları, halk oyunları.
Tarihte Vezirköprü
Tarih öncesinden köprülülere kadar Vezirköprü, Vezirköprü’den geçen kral yolu, o zaman ki Vezirköprü’nün önemi, Büyük İskender zamanında Vezirköprü ve ilçemizde para basıldığı zamanlar da albümde anlatılmaktadır.
Evliya Çelebi Vezirköprü’yü anlatıyor
Evliya Çelebi 325 yıl önceki Vezirköprü’yü anlatıyor, köyler kime ait idi, ilçedeki saraylar, 48 okul, bin dükkan, en güzel çarşı Dabakhane idi ve Erdoğan Kalesi ile kışta savaşa itiraz eden Vezirköprülüler albümün bir bölümünü teşkil ediyor.
Vezirköprüsü
Daha sonra ilçeye (Vezirköprüsü) dendiği zamanlar, Gedekara, Amelika, Kütüphaneler ve Şehit Müftü şehzadelerin yaz sıcağını geçirmek için geldiği Vezirköprü anlatılmaktadır.
Çeşitli konular, Köprülü Mehmet Paşa’nın konağı dahil bol fotoğraflar bulunmaktadır. Ayrıca çifte hamamlar ve saat kulesi tarihçeleri yer almaktadır.
85 yıl önce Vezirköprü
Albümün 41.sayfasından itibaren 85-100 yıl önceki Vezirköprü tarihi vesika ve fotoğraflarla anlatılmaktadır.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?