logo

Sigara ve elektronik eşya satış yasağı ve zincir marketlere saat ayarlaması Ticaret Bakanlığı Yeni Kurallar Getiriyor

Sigara ve elektronik eşya satış yasağı ve zincir marketlere saat ayarlaması Ticaret Bakanlığı Yeni Kurallar Getiriyor

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa taslağına göre gıda satışı yapılan marketlerde cep telefonu, elektronik eşya ve sigara satışı yapılamayacak. Ayrıca zincir gıda marketler, AVM’ler Pazar günleri Saat: 11.00’den önce açılamayacak.

Tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiren perakende ticaretine Ticaret Bakanlığı tarafından yeni kuralların getirilmesi amacıyla çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Ticaret Bakanlığı’nca başlatılan çalışma kapsamında Alışveriş merkezleri (AVM) ile zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satış esaslarında değişikliğe gidiliyor.

Bu kapsamdaki yasa taslağına göre, elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak.

Ayrıca yasa taslağına göre küçük esnafı korumak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak. Yasa taslağına göre zincir mağazaların perakende işletmelere olumsuz etkilerinin azaltılması ve perakendecilere korunma sağlanması amacıyla zincir marketlerin bazı ürünleri satmasına yasaklama getirilecek.

Buna göre, elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Marketlerin elektronik ortamdaki satışlarında ise mevcut yasak ve düzenlemeler geçerli olmaya devam edecek.

Ayrıca hızlı tüketim ürünleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak. Bu alanlarda, marketin bulunduğu ildeki yöresel ürünler yer alacak.

Marketler, promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıpları, üreticiye yansıtamayacak. Reklam, anons, ürünlerin yerleştirilmesi gibi hizmetler nedeniyle üretici veya tedarikçiden para talep edilmeyecek, ancak ikili sözleşme yapılması halinde bedel alınabilecek.

Tarım ve gıda ürünlerinin markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde üreticiden zarar tazmini istenemeyecek. Gıda ürünlerinin müşteri şikâyeti nedeniyle incelenmesinde de üreticiye bir bedel yansıtılamayacak.

Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen ürünlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek. Marketler, kamu kurumlarına veya adli mercilere şikâyet nedeniyle ürünlerin listeden çıkarılması, sipariş edilen miktarın azaltılması ve promosyonunun durdurulması gibi “misilleme” hareketlerine başvuramayacak.

Yasa taslağında yer alan bir başka maddeye göre ise, bakkal gibi küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak ve bu kesimin korunmasını sağlamak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak.

Share
59 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?