logo

Şiir ve Şairler Vesile Oldu KKTC Yenierenköy Belediyesi İle Vezirköprü Belediyesi Kardeş Şehir Oluyor

Şiir ve Şairler Vesile Oldu KKTC Yenierenköy Belediyesi İle Vezirköprü Belediyesi Kardeş Şehir Oluyor

16 Ağustos 2019’da Vezirköprü Belediyesi’nin katkıları ve Vezirköprü’lü şairler Aydın YÜKSEL, Dursun Ali Sağlam’ın organizesi ile düzenlenen şiir ve müzik etkinliği aylar sonra somut gelişmelere vesile oldu. Programa Sakarya’dan katılan Sakarya Şairler ve Yazarlar Kültür Derneği başkan yardımcısı Ayhan Akgül’ün o dönem ortaya sürdüğü bir fikir ilk meyvesini verdi.
Etkinliğe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden teşrif eden şair Şeniz Akşahinler’in girişimleri sonucu KKTC’nden Yenierenköy Belediyesi ile Vezirköprü Belediyesi kardeş belediye olma konusunda mutabık kaldılar. Karşılıklı olarak mobil görüşmelerin ardından İlk ziyaret Yenierenköy Belediyesi’nden geldi.
Geçtiğimiz hafta KKTC Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah YEŞİLIRMAK ve beraberinde Basın danışmanı Pınar Selengil, Belediye meclis üyeleri; Murat Aydenk, Hasan Hasanbulliler, Meral Sertsoy ve Kemal Çelikten ile birlikte Vezirköprü’ye geldiler. Öncelikle Vezirköprü’nün kültürel ve tarihi yerlerinin tanıtıldığı heyete daha sonra ilçenin doğal güzellikleri olan Şahinkaya kanyonu ve Kunduz ormanları gezdirildi.
Vezirköprü’nün tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kalan misafirler bu turizm potansiyelinin şimdiye kadar keşfedilememiş olmasına şaşırdıklarını dile getirdiler.
Kıbrıs heyetinde bulunan Yenierenköy Belediye Meclis üyesi Meral Sertsoy, turizm işi ile ilgilendiğini ve kurulan bu kardeşlik köprüsü vasıtası ile KKTC’nden hatta Rum kesiminden dahi Vezirköprü’ye turistik amaçlı tur düzenleyebileceklerini dile getirdiler.
Buna karşılık Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis de bu konuda kendilerine her türlü imkânın sağlanacağı ve yardımcı olunacağı sözünü verdi.
Yenierenköy Belediye başkanı Emrah Yeşilırmak Vezirköprü Belediyesi ile kardeş belediye olunmasına dair aldıkları meclis kararını Vezirköprü Belediye başkanına takdim ettikten sonra en kısa zamanda iade-i ziyaret için Başkan Sadık Edis’den söz aldı.
Şiir ve şairler aracılığı ile kurulan bu kardeşlik köprüsü, sanatın ve sanatçının toplumların gelişmesindeki öncü rolünü gösteriyor.

Share
150 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?