logo

Sınav yapılmaması kimin hatası?..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

23 Kasım 2016

title_banagoreGeçen hafta gazetemiz sütunlarında yer alan KPSS sınavı gibi, üniversite sınavı gibi sınavların ilçemizde neden yapılmadığı haberi gerçekten çok tepki aldı.
İlçemiz siyasetçilerinin başarısı (!) olarak görünen bu sınavlar için dışarıya gidilmesi zorunluluğu hemen her hane için onulmaz bir olay haline gelmiş.
Zaten ekonomik olarak sıkıntılı günler geçirilirken, bir sınav için, iş bulma umudu için sınava girmek zorunda olanlar Havza ve Kavak başta olmak üzere pek çok bölgeye akın ettiler.
Hafta sonu yolların kalabalığını, insanların yollarda ve sınav merkezlerini bulmaktaki sıkıntılarını sizler de dinlemişsinizdir.
(Ayrıca Havza-Vezirköprü arasındaki yola serilen malzemenin halkı soktuğu sıkıntı da var. Sigorta şirketlerini, fazlaca cam masrafına sokacağı için kızdıracak şekilde dökülen malzemenin kırdığı camlar için, şikayet edenlerin de buradan seslerini duyurmuş olalım.)
Peki neden sınavlar Vezirköprü’de yapılamıyor?
Bu kadar zamandır yazılıp çizildi, söylendi, şikayetler edildi.
Doğrusu ya, işi üzerine alan kimsenin olduğu da maalesef görülemedi.
Bir genç pazar akşamı şu tespiti yapıyordu:
“18 bin kişilik Kavak sınav merkezi olmuş, Vezirköprü’de bir hareket yok”
Bunu duyunca düşündüm.
Vezirköprü’nün milletvekili olmamasının etkisi olmuş olabilir miydi?
Kavaklı milletvekili Hasan Basri Kurt milletvekili olduktan sonra seçim bölgesine böyle bir güzellik yapmak için uğraşmış olabilir miydi?
Eğer böyleyse, Vezirköprü öncelikle neden vekili olmadığını sorgulamalı.
Sonra da, sadece seçim önlerinde ilçeye gelerek oy isteyen vekillerine bunu sormaya cesaret etmeliler.
Eğer bu teori doğru değilse, yine bu vekillerimizden hiç olmazsa biri konuyu üzerine vazife alarak, bu ilçe halkına cevap vermeli.
Orta öğretim kurumlarında girilebilen bu sınavlar için Vezirköprü’den bir başvuru ya da girişim olup olmadığı da ayrı bir soru işareti?
Ancak, bu soruya muhatap olacak kimsenin bile bulunmadığı bir Vezirköprü..
Not: Geçen hafta ‘DOKAP Toplantısına neden katılmadınız?’ başlıklı yazımıza cevap verenlere teşekkür ederim. Cevapları, özelde kalsın dedikleri için yayınlamayacağım. Ancak, cevap vermeyenler için, sorumuz canlılığını koruyacak.

Share
1739 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...