logo

Sınavlar yapılır mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de son zamanlarda özellikle sendikalarının faaliyet kapsamındaki işlerde Vezirköprü’de ses getiren tek sendika diyebileceğimiz Türk Eğitim Sen’in başarılı başkanı Bünyamin Kamçi, yine önemli bir görüşmeyi duyurdu.

Daha önce Vezirköprü’de senato toplantısı yapan OMÜ’nün rektörü ile ilgili olarak kimsenin aktarmadığı bilgi, Kamçi’den geldi.

Kamçi, Rektör Sait Bilgiç’i gördüğünde taleplerimizi bir de kendisi aktarmış, Vezirköprü adına teşekkür ediyorum.

Yaklaşık 1 yıl kadar önce KPSS sınavlarına girmek için arabaların konvoylar eşliğinde Kavak ve Havza’ya gitmeleri üzerine artan tepkileri kampanya haline getiren Vatandaş Gazetesi, kampanyayı siyasetçilerin ve diğerlerinin üzerine almadığını görmüştü. Vezirköprü’nün sesi olduğunu iddia edenlerin bile seslerinin çıkmaması aslında garip gelmemişti.

Vezirköprü’de hemen her konuyu sahiplenen tek kurum ve kişi olan Vezirköprü Belediye Başkanı İ.Sadık Edis, Belediye olarak işin üzerinde duracaklarını söylemişti.

Aradan geçen zamanda gelişme sağlanamadı. (Bunun tek sorumlusu yine de Başkan Edis midir, yoksa Vezirköprü’de diğer koltuk sahiplerinin de üzerine düşen bir şeyler var mıdır? Değerlendirmesini siz yapın)

Bünyamin Kamçi’nin açıklamalarından öğrendiğimiz; “Vezirköprü’de sınavlar yapılmayacak, yapılması için tek şart siyasetin etkinliği o da Vezirköprü’de yok.”

Vezirköprü’nün bu konuda çıkarabildiği ses maalesef kendi sınırlarını aşamadı.

Oysa biz, Havza’da sınav yapılmasın demedik.

Dedik ki;

-Vezirköprü’de sınava giren öğrenci sayısı çok fazla.

Vezirköprü’nün ulaşımı sıkıntılı olan çok sayıda mahallesi(!) var.

Bu öğrencileri sınava götürmek hem aileler için, hem de sınava girecekler için hiç de kolay değil.

Sadece ulaşım olarak değil, maliyet olarak da insanlar zorlanıyor.

İnsanların hayatları için oldukça önemli olan üniversite olsun, KPSS olsun sınavlarına girmek için çekilen çile başarıyı olumsuz yönde etkiliyor.

YÖK, masa başında Ankara’da onlarca kilometrelik yolun zaten büyük kentlerde gidilmek zorunda olduğunu, önemli bir fark yaratmayacağını düşünebilirler.

Kendileri bir de Darıçayalanı, Susuz, Kuyumcu, Devalan gibi mahallelerde gelip, Havza’ya bir randevularına yetişmeye çalışsalar eminim ki, aradaki farkı göreceklerdir.

Böyle bir olay olur mu derseniz?

Bunu oradaki yetkililere anlatması gerekenler nerede peki?..

Share
592 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Havza yolunun kaç kilometresi yapılacak?

  27 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Çok uzun zamanadır beklenen ve sonunda yapılmaya başlanan Havza-Vezirköprü (Vezirköprü-Havza) yolu için kafalarımız karışık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun konuşmasında belirttiği '15 kilometrelik yol olacak' açıklaması, açıkçası düşündürdü. Ne demiş Bakan Karaismailoğlu: “Toplam 15 km uzunluğundaki sıcak kaplamalı bölünmüş yolumuzda 110 metre uzunluğunda 1 adet köprü, 2 adet hemzemin kavşak ve 1 adet farklı seviyeli kavşak yer alacaktır.” Bizim bildiğimiz bu yol yaklaşık 25 kilometre. Bunun 15 kilometresi mi yapılacak? Ça...
 • NE KADAR GÜZEL OLUR!…

  27 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Devlet politika değiştirip Türkiye'ye uygun halk yararına planlı bir politika uygulasa; Devletin kaynaklarını ülkenin batısındaki başta İstanbul olmak üzere gelişmiş illere ve bir avuç imtiyazlı kişilere kullanmaktan vazgeçip Anadolu'nun topyekûn kalkınmasına kullansa, Kars'tan başlamak üzere Erzurum, Van, Sivas, Urfa, Hatay'ın verimli topraklarını, Konya, Kayseri, Çorum'un o güzelim ovalarını verimli hale getirecek her türlü tarım ve hayvancılıkla ilgili projeler uygulasa, Devletin o güzelim kurumlarının genel müdürlüklerini, finans merkezler...
 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...