logo

SİT ve Turizm Tepkisi


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta ele aldığım “Vezirköprü’de SİT laneti” başlıklı yazım için o kadar fazla tepki aldım ki, konunun gerçekten Vezirköprü’de bir yara olduğunun altı çizilmiş oldu.
Gerek SİT alanı olarak ilan edilen evlerin sahipleri, gerek ilçede metruk hale gelen ve Vezirköprü’ye yakışmayan görüntülerden sıkılmış Vezirköprülüler, gerekse bu evlerin oluşturduğu tehlikelerden muzdarip olanlar.
Evliye Çelebi’nin bahsettiği güzelim Vezirköprü evlerinden ileriye bir örnek bile kalmayacak olması geleceğini TURİZM’de arayan bir ilçe için ne kadar düşündürücü.

Özellikle yaz aylarında Vezirköprü bölgedeki birçok misafirin aklındaki gezi bölgesi oluyor.
Dışarıdan gelenler İlçe merkezi olsun, çevredeki doğa ve tarihi güzellikleri olsun hayran kalarak Vezirköprü’den ayrılıyorlar. (Bu yazıyı yazarken bile bir turist kafilesi önümüzden geçiyor.)
Geçtiğimiz hafta Bünyamin Kıvrak’ın sosyal medyada fotoğrafını paylaştığı çeşme gibi birçok çeşmemizin kaybolmasının yanı sıra, 2 yıldır açılmayı bekleyen ve bu yıla da faydası olmayacağı belli olan Taşhan’ın kapalı olmasını ilçemize gelenlere anlatmak zor oluyor.
Vezirköprü Taşhan okunu takip ederek geldiğiniz tarihi mekanın kapalı olması eğlenceli olmasa gerek.
Yine ilçede gittikçe daha az kişinin bildiği ve hatırladığı bugün yığıntı halinde kalmış duran Şifa Hamamı hatırlayanların yüreğini burkmaya devam ediyordur.
Tüm olumsuzluklara ve eksiklere rağmen Vezirköprü’nün Şahinkaya Kanyonu olsun, Kunduz ormanlarının gittikçe azalan ağaçlarına rağmen Soğuksu bölgesinin güzelliği olsun gelenler için yeninde gelme hevesi uyandıran yerler olarak kaldı.
Umarız gittikçe küçülen ve açılan ormanlarımızın hali bizden sonraki kuşaklar için de kullanılabilen ve yararlandıkları yerler olarak kalır.
Tabi, bir de Kunduz Kamp Eğitim Merkezi olarak yapımına başlanan ve sağa sola serpiştirilmiş birkaç taş yığınından ibaret kalmış proje de ya tamamlanır, ya da orman eski haline getirilir.
Şahinkaya Kanyonu civarında yapılacak olan işler, Kanyon’un güzelliğini perişan etmez.

İlçe merkezinde gezerken gördüğümüz birkaç hediyelik eşya satıcısı, yavaş yavaş da olsa bu alanda gelişme kaydettiğimizin bir göstergesi. Bunların yanı sıra özellikle Derici Malikanesi etrafında gezen turistlerin dinlenmesi ve serinleyebilmesi için oluşturulacak bir yer yine ilçe ekonomisine katkı verecektir. Özellikle Pazar günleri Vezirköprü mutfağının örneklerini tadabilecekleri bir yer eksiği bile belki bu alanda giderilebilir.
Kadınlarımızın el emeklerini sergileme ve satış imkanı buldukları Ağız ve Diş Sağlığı önündeki alanın ise kullanımı şehircilik açısından bu kadar kötü olabilir mi?
Ya buradaki esnaflar için ayrı bir alan oluşturulmalı, ya da bu çadır kent görünümü o alandan kaldırılmalı. Vezirköprü’ye yakışmadığı ortada.
Vezirköprü’ye yakışacak birkaç “Vezirköprü evi” olsa ilçeye ne kadar çok şey katar? Üstelik bir virane bile olsa kurtulmuş olur.

Share
136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...