logo

Siyasi huzursuzluk devam ediyor Samsun Belediye Başkanını Belediye Önünde Dövdüler 7 Eylül 1969 Pazar

Siyasi huzursuzluk devam ediyor Samsun Belediye Başkanını Belediye Önünde Dövdüler 7 Eylül 1969 Pazar

AP’li Belediye Başkanı’nın akşam karanlığında belediye hoparlöründe yaptığı AP Özalp grubuna çatan konuşması halkı heyecanlandırdı.
Samsun Belediyesinde çeşitli iş kollarında çalışan 300 işçinin seçim biter bitmez işlerine son verilmesi büyük tepkilere yol açmış. 300 kadar işçi Samsun Belediyesini protesto etmişler, şahsi reklamlardan başka bir şey düşünmeyen belediye başkanını da belediyeden ayrılıp otomobiline binerken tartaklamışlardır.
İddialara göre: Samsun’da milletvekili seçimlerinin idealistlerce kazanılması üzerine, Ulusoy’un emriyle 300 işçiye paraları bile ödenmeden kapı dışarı edilmişler, bunu protesto eden işçiler önce belediye başkanının otomobilinin camlarını kırmışlar, kendisine vurmaya başlamışlardır. Belediye zabıta memurlarının kendisini korumaya çalışması ve toplum polisinin müdahalesi ile işçilerin elinden güçlükle kurtarılabilmiştir. İşçiler toplum polisini de yuhalamışlardır.
Bayramoğlu’nun narına
Karayolları Genel Müdürü Servet Bayramoğlu Samsun’da önseçimi kazanmak için Samsun şehir içi yollarını asfaltlamaya başlamış, hatta bu yüzden planda olan Vezirköprü-Alaçam, Vezirköprü-Durağan arasında çalışması gerekli araçları bile alarak Samsun Belediye faaliyetlerinde çalıştırmaya başlamıştır. Bayramoğlu’nun bu gayretlerine paralel olarak belediye de 300 asfalt işçisi tutmuştur. Fakat önseçimde kazanamayan Bayramoğlu Samsun’dan kaçınca her şey de böylece yatmış, paraları ödenmeden atılan işçiler nümayiş yapmışlardır.
Mahkemede
(Belediye Başkanını dövme davası) adliyede yüze yakın jandarma ve polis kordonu ile başlamış, gazeteciler hariç kimse alınmamıştır. Toplum polisi yuhalanmadığını söylemiş, işçilerden bir kısmı tutuklanmıştır.
Herşey Propaganda İçin
Adliye’de kalabalık polis ve jandarma kordonu altında mahkeme devam ederken, Samsun Belediyesi resmî hoparlörle, devamlı Kemal Vehbi Gül’ün reklâmını yapmakta, şu saatte konuşacak diye anons etmekte idi. Nihayet dövme olayını da kendi reklamı haline sokan belediye başkanı Kemal Vehbi Gül havanın karardığı saatlerde konuşmaya başlamıştır.
Özalp grubu dövdürmüş
Kemal Vehbi Gül’ün yaptığı konuşmada A.P.’nin müstakbel milletvekillerini suçlamıştır.
“Samsun’da önseçimleri kazanmış olan bir grubun geri düşünce ve menfaatlerine engel durumumu ve şahsımı korkutarak ve istifaya zorlamak için 4/9/1969 günü saat: 17.30’da tertip ve tecavüze uğramış bulunuyorum.” Diyen Gül, A.P. milletvekili adaylarını suçlamış onlara “Politik kazançların sarhoşluğu içinde bana bu tertibi reva görenler cenabı hakkın gazabına uğrayacaktır.” Demiştir.
Gülami’nin Katili (Beyaz gömlekli kim?) Bulunamadı
Önseçim öncesi şehir kulübü terasında 25-30 kişinin yemek yediği içki içtiği yerde terastan atılarak öldürüldüğü iddia edilen Gülami Gümüş’ün katili henüz bulunamamıştır.
Fakat öğrenildiğine göre şahitler çoğaldıkça katile ait ipuçları elde edilmeye başlanmıştır. Bu arada Gülami Salgum isimli ve ayağından o gece kaçarken yaralanan belediye azası hakkında tevkif müzakeresi kesilmiş Samsun Devlet Hastanesi 5.Ceza koğuşunda tutuklu olarak tedavi edilmektedir.
Şehir kulübündeki cinayete ait koğuşturmayı başsavcı Yaşar Karamanoğlu yürütmekte devamlı meydana çıkan şahitlerin ifadelerini almaktadır.
Karpuz boşaltan bir çocuğun ilginç şeyler anlattığı söylenmektedir: (kamyonda karpuz boşaltıyorlardı, Tabak çanak takırtı üzerine şehir kulübüne baktık. Kavga, gürültü orada millet birbirine giriyor. Evvela birini vurunca düşürdüler, birisini de vurarak kıyıya kadar getirdiler, Kim olduklarını geriden tanıyamadık. Kafasına vurup aşağı atlar. Beyaz gömlekli birisi atılanın peşinden baktı. Kavga devam ederken aynı şahıs tekrar gelip baktı ve ondan sonra kaçtı.) dediği ileri sürülmektedir.
Seni Öldüreceğim Dedi ve Öldürdü
İlçemizin Sarıalan köyünde bundan bir ay önceki, mısırların kesilip hayvanlara yedirilmesi, geçtiğimiz hafta cinayetle sona ermiştir.
O zaman A.D.’in tarlasındaki mısırları kesen A., A.’i yakalayıp:
-Mısırlarımı niye kestin, hırsız!. Yazık değil mi bunlara? Deyince A.’da:
-Beni hırsız yapıyorsun ha seni öldüreceğim demiş. Aradan tam bir ay geçtikten sonra 16 numaralı av tüfeği ile A.D.’i köy ortasında vurarak öldürmüştür.
Katil A. Saralan köyünde amcasının evinde yakalanıp tevkif edilmiştir.
Süreyya Uluçay Bağımsız Aday mı?
Geçtiğimiz hafta yapılan önseçimleri A.P. içinde Özalp grubunun kazanması üzerine Ulusoy grubuna dahil olan Süreyya Uluçay da grubu ile birlikte milletvekilliğini kaybetmişti.
Vezirköprü’de bomba tesiri yapan habere göre A.P.’den istifa eden Süreyya Uluçay Samsun Milletvekilliğine bağımsız olarak adaylığını koymuştu.

Share
155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?