logo

Şoförler dertli “Montaj Sanayi, Yolcu ve Yük Taşıyan Araçlarda Aracılar Şoförlerin Anasını Ağlatıyor” 29 Mart 1970 Pazar

Son günlerde Türkiye’nin hemen her yerinde dayanışmanın belirli bir örneğini veren şoförler nihayet, dertlerini kamuoyuna açıklama zorunda kalmışlardır. Birçok yerlerde şoför boykotlarına ve yük vermemelere, iktisadi krizlere kadar dayanan bu durum üzerine Türkiye Şoför ve Otomobilciler Derneği Federasyon Genel Başkanı bir açıklama yaparak, bu meseleye eğilinmediğini, trafik kazalarının bundan doğduğunu, aracıların şoförleri sömürdüğünü, yük alacak kamyonlar diğer yolcu taşıyan otobüs ve minibüslerin bir kısım paralı ve yöneticileri çeşitli yönlerden ayar etmiş bir takım kişiler tarafından sömürüldüğünü, buna hükümetin ilgi göstermediğini öne sürmüştür.
Federasyon başkanının bu iddiaları karşısında ilçemiz şoförler cemiyeti başkanı Mustafa Çamurcu sorularımız üzerine şu beyanatı vermiştir:
-Şoförlerin öteden beri sömürülmesi, trafik kazalarına da yol açan amillerin başındadır. Otobüs, minibüs ve kamyonlara simsarlık yapan aracıların şoförün sırtından çok fazla kazanma yoluna gidişleri, şoför vatandaşa mecburen takatinin üstünde çalışma zorunluluğu vermektedir.

Yukarınarlı Köyü Ambalaj Sandığı Fabrikası Kuruluyor
İlçemizde ilk kurulan Yukarınarlı Köyü Kooperatifi 1970 yılında Almanya’ya gönderilecek işçi kontenjanından yararlanması için Ankara’dan gerekli muamelelerini tamamlaması istenmiş, kooperatif yetkilileri de istenilen muameleleri tamamlayarak Ankara’ya göndermiştir.
Kooperatif, öğrenildiğine göre 1970 yılı içinde 20 kişiyi Almanya’ya gönderebilecektir.
Fabrika kurulacak
Şimdiye kadar çalışmalarını muamelelerinin ikmaline ve bir traktör alarak tarlalarını sürmek durumuna hasreten kooperatif yöneticileri, bundan böyle Samsun’daki köy işleri yetkilisi yüksek mühendis Ziya beyin tavsiyesi üzerine bir ambalaj sandığı fabrikası kurmak için çalışmalara başlamıştır.
Mühendis Ziya beyin organize edip, gerekli hususlarda yardımcı olacağını bildirdiği fabrikada yapılacak sandık ambalajlar için Türkiye’de talep çok fazladır. Bu bakımdan Yukarınarlı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, yapacağı bu fabrikada imal edeceği sandıklar büyük firmalar tarafından kapışılacağı ilave edilmektedir.
Çorakdere Köyü kooperatif kurmak için çalışıyor
İlçemizin çok fakir ve büyük bir dağ köyü olan Çorakdere Köyünde bir üretim ve kalkındırma kooperatifi kurmak için çalışmalar başlamıştır.
Çorakdere kooperatifinin kapsayacağı konu henüz açıklanmamıştır.
Kereste Fabrikaları Durumu Olumlu Safhada
Vezirköprü’ye yapılması öngörülen kereste fabrikaları için, durumun olumlu safhada olduğu istihbar edilmiştir.
Bu hususta Orman Bakanı Hüseyin Özalp devamlı çalışmaktadır. Ayrıca birçok ormancılarımız da Vezirköprü’nün en tabii hakkı için yardımcı olmaktadırlar. Daha önce İskilip bu iş için sadece bir siyasi yatırım olarak Çorumlu bir milletvekilinin hiçbir teknik esasa dayanmayan baskısı ile oraya kararlaştırılmıştır. İskilip’e bir de orman işletmesi açılmışsa da durumu sadece siyasi bir oyunun neticesi olduğu anlaşılmıştır.
Askerler müjde!
Askerlik Süresi 20 Ay’a İndiriliyor
Ankara Yüksek Askeri şura, 24 ay olan askerliğin 20 aya, yine 24 ay olan yedek subaylığın 18 aya indirilmesini kabul etmiştir.
Yüksek askeri şuranın bu kararı bakanlar kuruluna gelecek. Milli Savunma Bakanı’nın açıkladığına göre orada seri bir şekilde görüşüldükten sonra TBMM’nin yaz tatiline girmesinden önce mecliste kanunlaşması sağlanmış olacaktır.
Habibfakı’daki Defineciler Hala Bulunamadı
Habibfakı’da yaptıkları üç kazıda define buldukları iddia edilen aynı köylü Ş.Ö. ile Z.P. henüz bulunamadıkları için işin iç yüzü tam öğrenilememiştir.
Ancak ihbarı yapan Habibfakı’lı H.Ö.’ün yaptığı ihbarın tutarlı yapının zayıf olduğunu, buna rağmen tahkikatın devam ettiğini ileri süren ilgililer, bu iki şahıslar bulunur bulunmaz gerçeğin daha kesin olarak ortaya çıkacağını söylemiştir.

Share
236 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?