logo

Soğucak mücadelesini kazandı..

Soğucak mücadelesini kazandı..

İlçemiz Soğucak ve Ahmetbaba Mahalleleri ile Amasya İli Gümüşhacıköy İlçesine bağlı Dumanlı köyü arasındaki sınır anlaşmazlığı Vezirköprü lehine sonuçlandı.
Kaymakam Yunus Emre Altıner zamanında başlayan ve Soğucak Mahallesi sakinlerin Vezirköprü’ye gelerek sorunun çözümü için yardım istemeleriyle ortaya çıkan sınır anlaşmazlığı geçtiğimiz ay sona erdi.

Soğucak Mahallesi Muhtarı Mustafa Demirci Eylül ayında sınır anlaşmazlığının çözülmesini isteyerek:

Vezirköprü sahipsiz kalmış. Amasya kadastro çalışması yapıyor. Bizim sınırlarımızdan 8 km. eninde 4,5 km. genişliğinde araziyi sınırlarına katıyor, kimsenin haberi yok. Diyerek tepkisini dile getirmişti.
Soğucak Mahallesi’ne su getirmek için çalışma yapmaya başlayan mahalle sakinlerinin önü Gümüşhacıköy Dumanlı köyü sakinleri tarafından kesilmiş ve jandarma eşliğinde çalışmalar durdurulmuştu.
Geçtiğimiz ay Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından Soğucak Mahallesi sakilerine gönderilen yazıyla anlaşmazlığa Soğucak lehine son verildiği belirtildi. Gönderilen yazıda:
“Kuyu suyunun Dere” olduğu ve iki il arasında hudut olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca itilaf alanı içerisinde bulunan ormanın yıllardır bakım ve diğer çalışmalarının Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nce yapıldığı görülmüştür.
Sonuç olarak Dumanlı köyü halkının İlçemiz mülki sınırları içerisinde bulunan ihtilaflı ormanlık arazide hiçbir haklarının bulunmadığı, tapulu arazileri varsa bu bölümde tasarruf sahibi olacakları değerlendirilmiştir.” Dendi.
Alınan bu kararla belirtilen bölgenin Soğucak ve Ahmetbaba halkından geri alınması artık mümkün değil olmadığı belirtiliyor.

Share
600 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?