logo

Sokağa Çıkma ve Seyahat Kısıtlaması 1 Temmuz’dan İtibaren Tamamen Kalkıyor

Sokağa Çıkma ve Seyahat Kısıtlaması 1 Temmuz’dan İtibaren Tamamen Kalkıyor

Kademeli normalleşme genelgesi kapsamınsa sona eren yasaklardan ilki Haziran ayı itibariyle hafta içi ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına 1 Temmuz Perşembe günü Saat: 05.00 itibariyle son veriliyor.
Ayrıca yayınlanan genelge kapsamında bununla birlikte şehirlerarası uygulanan seyahat kısıtlaması uygulamasına son veriliyor.
Salgın nedeniyle faaliyetlerine ara verilen sinema salonları vb. gibi işyerlerinin faaliyetlerine yeniden başlamasına temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak şartıyla izin verildi.
Yayınlanan genelge kapsamında bugüne kadar %50 kapasiteyle oturulmasına izin verilen lokanta, kafeterya vb. gibi işyerlerinde de 1 Temmuz itibariyle %50 kapasite kuralı kaldırılarak normalleşme için adım atılacak.
Kahvehanelerde oynatılan ve uzun bir süredir salgın nedeniyle müsaade edilemeyen taş ve kağıt içerikli oyunlara da 1 Temmuz itibariyle izin verilmeye başlanacak.
Sokağa çıkma kısıtlamasının sona ereceği 1 Temmuz itibariyle konaklama tesislerinde saat 22.00’de, diğer yerlerde ise saat 21.00’de sona eren müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren saat 24.00’e kadar yapılabilecek.
Yine 1 Temmuz itibariyle, daha once uygulanan piknik ve mesire alanlarındaki tüm kısıtlamalar da kaldırılıyor.
1 Temmuz’dan itibaren daha önce faaliyetlerine ara verilen nargile salonlarının yeni bir karar alınana kadar faaliyetlerine ara verilmeye devam edilecek.

Nikah ve Düğünler
Yayınlanan normalleşme genelgesi kapsamında sevindiren bir haber de nikâh ve düğün salonlarına geldi.
Bu kapsamda Nikâh ve Düğünlerde yemek ikramına 1 Temmuz itibariyle yeniden başlanabilecek ve canlı müzik de Saat: 24.00’e kadar gerçekleştirilebilecek.
Bununla birlikte Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan “düğün sırasında sosyal mesafenin korunamayacağı oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamalıdır” hükmü doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca bu konuda yeni bir tavsiye kararı alınıncaya kadar düğün ve nikahlarda ancak fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecek.
Düğünlerde kişi sınırlaması da olmayacak. Köy düğünlerine 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren izin verilecek olup, belirtilen tarihten itibaren sokak düğünlerine (il, ilçe ve beldelerde) izin verilip verilmeyeceği İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarında kararlaştırılacaktır.
Sünnet, nişan ve kına gibi etkinliklere ise daha önceden duyurulduğu üzere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecek.

Konser ve Diğer Etkinlikler
Genelge kapsamında Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılmak ve Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecek.

Toplu Taşıma ve Ulaşım
Salgın tedbirleri kapsamında %50 kapasite ve izne tabi olan seyahat kısıtlaması da 1 Temmuz itibariyle tamamen kaldırılıyor. Bu kapsamda şehirlerarası seyahatlerine kısıtlama getirilen 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar için de seyahat kısıtlaması 1 Temmuz itibariyle sona erecek.
Kamu Kurumları
Salgınla birlikte kamu kurumlarında uygulanmaya başlanan 10.00-16.00 saatleri arasındaki hizmet saati yeniden 08.00-17.00 saatleri arasında eski haline dönüşecek.

Share
37 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?