logo

Sokağa çıkma yasağı 1 güne indi, yüz yüze eğitim ve düğün sektörüne müjde geldi. Ama… Vezirköprü Çok Riskli Grupta

Sokağa çıkma yasağı 1 güne indi, yüz yüze eğitim ve düğün sektörüne müjde geldi. Ama… Vezirköprü Çok Riskli Grupta

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Pazartesi günü düzenlenen kabine toplantısı sonrası alınan kararlar kapsamında Vezirköprü’de risk devam ediyor.

Risk gruplarına göre uygulaması değişkenlik gösterecek olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında belirtilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilmesine karar verildi.
Öte yandan sokağa çıkma kısıtlamasının ilçemizde de; Hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında devam edeceği Hafta sonlarında ise “çok yüksek risk” grubunda bulunan ilçemizin Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arası ve Cumartesi 21.00’den başlayarak Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde sokağa çıkma yasağı uygulamasına devam edileceği belirtildi.
20 yaş altı ve 65 yaş üzeri için de saat sınırlamasının 3 saatten 4 saate çıkarıldığı belirtilen kararda, bu sürenin 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için 10:00-14:00 saatleri arasında uygulanmasına, 20 yaş altı vatandaşlarımız için ise 14:00-18:00 saatleri arasında uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.
Yüz yüze eğitim konusunda da gösterilen muhafiyetin belirtildiği yazıda, “Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmalarına” karar verildiği yazıda belirtilen bir başka husus oldu.

Ayrıca, “Çok yüksek risk” grubunda yer alan Vezirköprü’de de lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. hizmet verme saatleri 10.00-20.00 arasında paket servisi veya gel-al şeklinde ve 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilmelerine karar verildi.
İlçemizdeki halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesislerin yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmasına devam edileceği belirtilirken dünya evine girmek için bekleyen çiftlerin nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerin, kişi başına minimum 8m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilmesine izin verildi.
Sivil toplum kuruluşları için alınan kararda ise yeni bir karar alınıncaya kadar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin ertelenmesi istendi.
Öte yandan kamu kurumlarındaki mesai saatleri ise yeniden 08:30-12:30 / 13:30-17:30 şeklinde uygulanacağı, ancak Valilikçe gerek görülmesi halinde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kademelendirilmiş mesai başlama ve bitiş saatleri tespit edilebileceği ifade edildi.

Share
40 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?