logo

SÖNÜK GEÇEN BİR BAYRAM


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Bilindiği gibi Vezirköprü, Türkiye’de farklı bir sosyoekonomik yapıya sahip. Türkiye nüfus yapısı büyük ölçüde kentleştiği halde, Vezirköprü tam tersi bir yapıda.
Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki kırsal nüfus ve kentsel nüfus yapısı yüz yıldır pek değişmemiştir.
Hani fazla da haksızlık etmeyelim, bir şey değişmiştir. MESELA!
Vezirköprü’nün mevcut nüfusu 95 bin dolaylarındadır. Bu nüfusun İKİ KATI 200 BİN CİVARINDA Vezirköprülü nüfus gelişmiş batı illerimiz çoğunlukta olmak üzere göç etmiştir.
Türkiye’nin değişik illerine iş, aş ve daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak için göç etmişler.
Ne yazık ki büyük umutlarla yorganını sırtına sarıp umut yolculuğuna çıkan birçok Vezirköprülü genç umut aradığı yerlerde aradığını bulamamış, inşaatlardan düşerek hayatını kaybetmiş, Vezirköprü’ye cenazeleri gelmiş, gelmeye de devam etmektedir.
Vezirköprü dışında yaşamak zorunda olan 200 bin Vezirköprülü her bayram ailelerini ve yakınlarını bayramda ziyaret etmek, hasret gidermek için Vezirköprü’ye gelirler. Bundan ilçe esnafı; kahvecisinden, bakkalına, sebzecisinden giyim-kuşam satıcısına herkes faydalanır, ilçe de tam bir bayram havası yaşanır, insanların bayram sevinci ile yüzü gülerdi.
Maalesef son Ramazan bayramında Vezirköprü bu güzelim bayram mutluluğunu pek yaşayamadı.
Gerçeği söylemek gerekirse bu bayram gibi sönük bayram (covid-19) pandeminin ölüm saçtığı geçmiş bayramlarda da yaşanmadı.
Ekonomistlerin yazıp çizdiğine baktığımızda ülkemizdeki bu kötü ekonomik gidişin bir süre daha artarak süreceğini belirtmektedirler.
Ancak; Vezirköprü’nün 95 bin civarındaki nüfusunun, Türkiye’nin tam tersine, 65 bin kadarı kırsalda yaşamaktadır.
1713 km² lik geniş bir alana sahip Vezirköprü köylüsü eski yıllarda olduğu gibi Vezirköprü’yü ete, süte, yumurtaya, sebzeye muhtaç etmeden yaşamını sürdürür.
Bayramın sönüklüğünü Vezirköprü üreticisi telafi edebilir.

KÜÇÜK BİR NOT DÜŞELİM

Rahmetli ERDAL İnönü Ve Deniz BAYKAL’dan sonra Vezirköprü’ye ilk defa bir sosyal demokrat bir lider geliyor.
CHP Parti Meclisi Üyesi Sayın Neslihan HANCIOĞLU’nun organizesinde 18 Mayıs’ta Kemal KILIÇDAROĞLU’nun Vezirköprü’yü ziyaret edeceği bildirilmiştir.

Share
251 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...