logo

Sonunda ‘çekiç sesi’ geldi..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Uzun zamandır konuşulan bir konu HUZUREVİ..
Huzurevi deyince ilk akla gelen bakıma muhtaç yaş almış insanların bakımlarının yapıldığı yer olsa da, evde bakılsalar bile hayata geçirilmesi zor olan kısmını; yakın yaş gruplarındaki insanların birbirleriyle sohbet etmeleri, farklı etkinliklerde bulunmalarını sağlayan yerlerdir huzurevleri.
Böyle bakıldığında gerçekten belirli yaşın üzerindeki insanların sosyal ihtiyaçları için daha önemli olan yerler olduğu ortaya çıkar.
Bu nedenle de Vezirköprü’de yıllardır gerek olduğunu iddia ettiğimiz yerdi Huzurevi. Biz talep ederken Havza’ya yapıldı, oranın deprem güvenirliği olmadığı için yıkılmasına karar verildi gibi eskide bıraktığımız işlere değinmeyelim.
Tartışmalar sürüp giderken Kaymakam olarak Vezirköprü’ye atanan ve İlçede önemli işlere imza atan Ozan Balcı göreve başladı.
Bir şekilde ikna ettiği Rahmetli Kemal amca yerini vermiş, inşaatına başlatmıştı. Ömrü, Huzurevini görmeye yetmedi.
Çalışmaları başlatan Kaymakam Ozan Balcı’yı da sayarsak, 4 kaymakam değişti, ancak inşaatına başlanabildi.
Vezirköprü yaklaşık 30 yıldır talep ettiği Huzurevi’ne aslında yine Vezirköprülü vatandaşların katkılarıyla kavuşacak.
Önceki Huzurevi Derneği inşaata başlarken feshedilmişti. Burada toplanan paraları da Huzurevi inşaatında kullanılmak üzere devredildi. Başkanı Selahattin Şen ve beraberindekiler uzun zaman Dernek aracılığıyla Huzurevi yapmak için çalışmışlardı.
Bu kadar zaman geçti.
Edindiğimiz bilgiye göre, mesela Çarşamba’da yapılan Huzurevi’ni DEVLET yapmış; Havza’yı DEVLET yapmıştı.
Vezirköprü Huzurevi’nin inşaatını ise VATANDAŞ yapacak.
Siyasi olarak başarı mıdır? Takdiri doğal olarak halkın olacak.
Ancak, bu kadarına da şükür diyerek uzun zamandır çürümeye terk edilmiş ve ‘BEKÇİLİĞİNİ de Devletin temsilcilerinin yapmadığı’ HUZUREVİ inşaatı yeniden başladı.
Yeniden kurulan Dernek halktan topladığı yardımlarla HUZUREVİ inşaatını tamamlayacak.
Başlangıçta çok ümitli olmadığım “bu kadar para nasıl toplanacak, mümkün değil?” gibi düşüncelerim, daha yardım için bir kampanya başlatmamış olan Huzurevi Derneği’ne yapılmaya başlanan bağışları duyunca değişmeye başladı.
Bugün inanıyorum ki, Vezirköprü Belediyesi ve Huzurevi Derneği gerekli parayı toplayarak bir an önce bu hayırlı ve önemli ihtiyacı karşılayacak işin üstesinden gelecektir.
Zamanında kendi hastanesi başta olmak üzere kendi imkânlarıyla yapmayı başaran Vezirköprü, Huzurevini de kendi imanlarıyla tamamlayacaktır.
Geç bile olsa, Vezirköprü’nün beklediği işlerden birinin tamamlanması ilçede önemli bir pozitif yaklaşım sağlayacaktır.
Emeği geçen ve geçecek olan herkes, duygusal olarak kendini iyi hissedecektir.

Share
241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...