logo

Sonunda ‘çekiç sesi’ geldi..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Uzun zamandır konuşulan bir konu HUZUREVİ..
Huzurevi deyince ilk akla gelen bakıma muhtaç yaş almış insanların bakımlarının yapıldığı yer olsa da, evde bakılsalar bile hayata geçirilmesi zor olan kısmını; yakın yaş gruplarındaki insanların birbirleriyle sohbet etmeleri, farklı etkinliklerde bulunmalarını sağlayan yerlerdir huzurevleri.
Böyle bakıldığında gerçekten belirli yaşın üzerindeki insanların sosyal ihtiyaçları için daha önemli olan yerler olduğu ortaya çıkar.
Bu nedenle de Vezirköprü’de yıllardır gerek olduğunu iddia ettiğimiz yerdi Huzurevi. Biz talep ederken Havza’ya yapıldı, oranın deprem güvenirliği olmadığı için yıkılmasına karar verildi gibi eskide bıraktığımız işlere değinmeyelim.
Tartışmalar sürüp giderken Kaymakam olarak Vezirköprü’ye atanan ve İlçede önemli işlere imza atan Ozan Balcı göreve başladı.
Bir şekilde ikna ettiği Rahmetli Kemal amca yerini vermiş, inşaatına başlatmıştı. Ömrü, Huzurevini görmeye yetmedi.
Çalışmaları başlatan Kaymakam Ozan Balcı’yı da sayarsak, 4 kaymakam değişti, ancak inşaatına başlanabildi.
Vezirköprü yaklaşık 30 yıldır talep ettiği Huzurevi’ne aslında yine Vezirköprülü vatandaşların katkılarıyla kavuşacak.
Önceki Huzurevi Derneği inşaata başlarken feshedilmişti. Burada toplanan paraları da Huzurevi inşaatında kullanılmak üzere devredildi. Başkanı Selahattin Şen ve beraberindekiler uzun zaman Dernek aracılığıyla Huzurevi yapmak için çalışmışlardı.
Bu kadar zaman geçti.
Edindiğimiz bilgiye göre, mesela Çarşamba’da yapılan Huzurevi’ni DEVLET yapmış; Havza’yı DEVLET yapmıştı.
Vezirköprü Huzurevi’nin inşaatını ise VATANDAŞ yapacak.
Siyasi olarak başarı mıdır? Takdiri doğal olarak halkın olacak.
Ancak, bu kadarına da şükür diyerek uzun zamandır çürümeye terk edilmiş ve ‘BEKÇİLİĞİNİ de Devletin temsilcilerinin yapmadığı’ HUZUREVİ inşaatı yeniden başladı.
Yeniden kurulan Dernek halktan topladığı yardımlarla HUZUREVİ inşaatını tamamlayacak.
Başlangıçta çok ümitli olmadığım “bu kadar para nasıl toplanacak, mümkün değil?” gibi düşüncelerim, daha yardım için bir kampanya başlatmamış olan Huzurevi Derneği’ne yapılmaya başlanan bağışları duyunca değişmeye başladı.
Bugün inanıyorum ki, Vezirköprü Belediyesi ve Huzurevi Derneği gerekli parayı toplayarak bir an önce bu hayırlı ve önemli ihtiyacı karşılayacak işin üstesinden gelecektir.
Zamanında kendi hastanesi başta olmak üzere kendi imkânlarıyla yapmayı başaran Vezirköprü, Huzurevini de kendi imanlarıyla tamamlayacaktır.
Geç bile olsa, Vezirköprü’nün beklediği işlerden birinin tamamlanması ilçede önemli bir pozitif yaklaşım sağlayacaktır.
Emeği geçen ve geçecek olan herkes, duygusal olarak kendini iyi hissedecektir.

Share
57 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...