logo

Sonunda güzel bir haber geldi


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü-Havza arasındaki yol için Karayolları’ndan gelen ‘protokol imzalandı’ haberini ilk duyuran Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis oldu.
Bu yol için güzel bir müjdeyi böylece öğrenmiş olduk.
Vezirköprü-Havza ve Vezirköprü-Durağan arasındaki yollar ilçe için önemli, sıklıkla kullanılan yollar. Buraların bir an önce düzeltilerek çağa uygun hale getirilmesini, özellikle Vezirköprü’dekiler yıllarca bekledi.
Havza yolu ortasındaki Göğembeli rampası sebebiyle sürücüler her kış korkulu rüya gördüler. Kar yağdığında ‘bu rampayı nasıl çıkacağız?’ sorusu akıllardan çıkmadı.
Son yıllarda ‘yapılıyor’, ‘yapılacak’, ‘az kaldı’ açıklamalarıyla Vezirköprü halkı daha büyük bir umutla bekledi. Bir türlü başlanmayınca da daha büyük hayal kırıklığı yaşadı.
Sadece ‘İhalesi yapıldı’ açıklamasından sonra geçen süre neredeyse bir yıl. (14 Mayıs 2020 tarihinde ihale yapılmıştı.)
Bu kadar zamandan sonra duble yol olarak yapılmasına karar verilen Vezirköprü-Havza yolu için Karayolları sonunda bir firmayla protokolü imzaladı. Nisan gibi inşaat başlayacak.
Burada hemen belirtmekte yarar var, yol güzergahında bir değişiklik olmayacak.
Mevcut yol üzerinde bazı yerlerde genişletme yapılacak, bu genişletme sayesinde bazı virajlar biraz daha düzgün hale gelecek.
İhalesi tamamlandıktan sonra başlaması bu kadar süren yolun inşaatının ne kadar süreceği ise (ihalede belirli olsa da) Vezirköprü halkının kafasında belirsizliğini koruyacak.
Bu kadar zaman bekledikten sonra bu yolun daha geniş ve düzgün yapılmasını, Ortaklar ve etrafındaki rampaların kaldırılmasını beklerdik.
Buna da şükür.
Önlemler daha da önemli..
Pandemi nedeniyle vaka artış oranı en yüksek illerden biri de Samsun olarak açıklandı.
Peşinden bazı uzmanlar tarafından önerilen kısıtlamaların artışı da gündeme geldi. 15 gün tam kapanma olsun, ilçeler arası geçişin kısıtlanması olsun yeni tedbirler kapsamında dile getirilenlerden bazıları.
Zaten kısıtlamalar sebebiyle özellikle ekonomik bakımdan zor zaman geçirenler için kötü gelişmeler önümüzde duruyor.
Mutasyonlu virüs müdür bilemiyoruz ama her ne şekilde olursa olsun önümüzdeki günler bizler için biraz daha sıkıntılı olacak gibi.
Vezirköprü olarak vaka sayılarının azalması için önlemlere daha sıkı uymak herkesin görevi.
Kendimiz için olmasa da, çevremizdekiler için bunu yapmak zorundayız.

Share
28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...