logo

Sonunda güzel bir haber geldi


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü-Havza arasındaki yol için Karayolları’ndan gelen ‘protokol imzalandı’ haberini ilk duyuran Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis oldu.
Bu yol için güzel bir müjdeyi böylece öğrenmiş olduk.
Vezirköprü-Havza ve Vezirköprü-Durağan arasındaki yollar ilçe için önemli, sıklıkla kullanılan yollar. Buraların bir an önce düzeltilerek çağa uygun hale getirilmesini, özellikle Vezirköprü’dekiler yıllarca bekledi.
Havza yolu ortasındaki Göğembeli rampası sebebiyle sürücüler her kış korkulu rüya gördüler. Kar yağdığında ‘bu rampayı nasıl çıkacağız?’ sorusu akıllardan çıkmadı.
Son yıllarda ‘yapılıyor’, ‘yapılacak’, ‘az kaldı’ açıklamalarıyla Vezirköprü halkı daha büyük bir umutla bekledi. Bir türlü başlanmayınca da daha büyük hayal kırıklığı yaşadı.
Sadece ‘İhalesi yapıldı’ açıklamasından sonra geçen süre neredeyse bir yıl. (14 Mayıs 2020 tarihinde ihale yapılmıştı.)
Bu kadar zamandan sonra duble yol olarak yapılmasına karar verilen Vezirköprü-Havza yolu için Karayolları sonunda bir firmayla protokolü imzaladı. Nisan gibi inşaat başlayacak.
Burada hemen belirtmekte yarar var, yol güzergahında bir değişiklik olmayacak.
Mevcut yol üzerinde bazı yerlerde genişletme yapılacak, bu genişletme sayesinde bazı virajlar biraz daha düzgün hale gelecek.
İhalesi tamamlandıktan sonra başlaması bu kadar süren yolun inşaatının ne kadar süreceği ise (ihalede belirli olsa da) Vezirköprü halkının kafasında belirsizliğini koruyacak.
Bu kadar zaman bekledikten sonra bu yolun daha geniş ve düzgün yapılmasını, Ortaklar ve etrafındaki rampaların kaldırılmasını beklerdik.
Buna da şükür.
Önlemler daha da önemli..
Pandemi nedeniyle vaka artış oranı en yüksek illerden biri de Samsun olarak açıklandı.
Peşinden bazı uzmanlar tarafından önerilen kısıtlamaların artışı da gündeme geldi. 15 gün tam kapanma olsun, ilçeler arası geçişin kısıtlanması olsun yeni tedbirler kapsamında dile getirilenlerden bazıları.
Zaten kısıtlamalar sebebiyle özellikle ekonomik bakımdan zor zaman geçirenler için kötü gelişmeler önümüzde duruyor.
Mutasyonlu virüs müdür bilemiyoruz ama her ne şekilde olursa olsun önümüzdeki günler bizler için biraz daha sıkıntılı olacak gibi.
Vezirköprü olarak vaka sayılarının azalması için önlemlere daha sıkı uymak herkesin görevi.
Kendimiz için olmasa da, çevremizdekiler için bunu yapmak zorundayız.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...