logo

Spor. Vezirköprü’de ilk defa Kaymakamlık Kupası maçları Kaymakamlık Kulüplerarası Maçlar İçin Kupa Koyuyor 23 Ağustos 1970 Pazar

Spor. Vezirköprü’de ilk defa Kaymakamlık Kupası maçları Kaymakamlık Kulüplerarası Maçlar İçin Kupa Koyuyor 23 Ağustos 1970 Pazar

Vezirköprü Vezirköprü olalıdan beri ilk defa Kaymakamlık Kupası ihdas edilmiş, gençlerin bu hususta ricasını memnuniyetle karşıladığını bildiren ilçemiz Kaymakamı Necdet Baysungur, (Kaymakamlık Kupası) Turnuvasına olumlu cevap vermiştir.
İlçemizden Kaymakamlık Kupası maçlarına dört kulüp iştirak edecek, (muhtemelen) panayır güreşleri sırasında, galip gelen takıma Kaymakam (Baysungur) tarafından kupası verilecektir.
“Kaymakamlık Kupası” maçlarına Yılmazspor, Vezirköprüspor, İdmanyurdu, Toprakspor kulüpleri iştirak edeceklerdir.

Vezirköprü’de de tedbir alındı. Lağım suları ile sebze sulama yasaklandı
Koleraya Karşı Bir Günde 4000 Kişi Aşı Yapıldı
Dünyayı özellikle doğu tarafı saran afet için her tarafta tedbir alınmaktadır.
Sınırlarımıza kadar gelen kolera, Rusya’dan sonra Suriye’ye kadar gelmiş birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Ayrıca Libya’da da koleradan ölenlerin olduğu bildirilmektedir.
Türkiye’de; Adana’ya giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmıştır. Türkiye’nin her tarafında aşı yapılmaktadır. Asi ve Ceyhan nehrine girmek yasaklanmıştır.
Aşı olan bir insan için kolera %34 tehlikeli olabiliyor, aşı yapılmış insandan hastalığın geçmesi güçleşiyor, ölüm tehlikesi de azalmıştır.
Kolera nedir?
“1-4 günlük kuluçka döneminden sonra kendini gösteren ve özellikle Hindistan’dan salgınlarla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Şiddetli kusmalar, durdurulması güç ishaller, sürgün ve kuvvetten düşme ile sürer Vibrio comma adlı ve 1883’de Robert Koch tarafından bulunmuş spiral cinsi bir mikrop hastalığı nedenidir. Özel antibiyotiklerle bedeni güçlendirmek tedavi edici etkidendir.
Vezirköprü’de Kolera’ya karşı tedbir alındı
Korkunç hastalığa karşı ilçemizde tedbir alınmış, aşı kampanyası başlamıştır. İlçe merkezinde iki günde 4000 kişiye aşı yapılmıştır.
Kolera için çok tehlikeli olan lağım suları ile şehir altında sebze sulama yasaklanmıştır. Bilindiği gibi pis ve lağım sularının açıkta akması bile tehlikeli iken, yiyecek ve içeceklerimize karışması feci durum yaratmaktadır.
Vezirköprü Sınırlarında Korkunç Hayvan Vebası Var
Kolera geldi, geliyor diye telaş ve heyecan devam edip giderken yurdun çeşitli yerlerinde sığır vebası büyükbaş hayvanları kırıp geçirmeye başlamıştır. Nitekim birkaç gün önce de Suluova’da hastalık görülünce elli beş sığır öldürülerek salgına karşı ilk baraj kurulmuş, ardından sivil ve askeri veterinerler üç günde 17 bin hayvana aşı yapmışlardır.
Öte yandan köy muhtarlarına daha önceden durum bildirilmiş, hayvanlarını aşılatmayanların mahkemeye verilerek cezalandırılacakları ihtar edilmiştir.
Amasya’da hayvancılığın merkezi olarak bilinen Suluova ilçesinde sıkı tedbir alınmış olup bu ilçeden dışarıya hayvan sevki yasaklanmıştır.
Vezirköprü’ye %90 hastalık gelir diyorlar
Kendisi ile görüşen “Vatandaş” muhabirine Suluova’dan geçen ekip, hastalığın Vezirköprü hayvanlarını tehdit eden bir tehlike olduğunu ilçe hayvanlarına %90 gelebileceği bu ilçede de tedbirin zorunlu bulunduğunu açıklamışlardır.
30 Saniye
İp Vergisi
İktisadî sıkıntının her başlayışında dar gelirlilerle, orta sınıfa da ültimatom geliyor:
-Kemerleri Sıkınız!…
Kemer bulduk mu sıkacağız, sayenizde ip alacak parayı da yitirdik!…

Share
248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

Anı İnceleme Araştırma
TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR

TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR