logo

Su, sağlık ve ekonomi


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçeden çoluk çocuk hastaneye giden bir okurumuz arıyor;

“Ailecek hastaneye koştuk gecenin bir yarısı. Doktor ‘terkos suyu içmeyin’ diye uyardı. ‘Doktor bey, hazır su alacak para mı var?’ diye sordum. Oda çaresiz biliyorum, ama bende de çare yok!”

Hemen her Kurban Bayramı zamanında yaklaşık 5 yıldır ishal salgını olduğunu biliyoruz.

Günde 800 kişinin aynı şikayetle hastaneye gittiği iddiaları var.

Konuyla ilgili olarak ilk yıllarda haber yaptık, hatırlıyorum.

İlçede kuraklık olan bir yıldı.

Su bulunamadığı için çözüm olarak Vezirköpü Barajı’ndan su alınması gündeme geldi.

O dönemde AKP İlçe Başkanı H.İbrahim Doğan suyun barajdan bağlandığını, hatta bir akşam işi kontrol etmek için gittiğinde sırtında boru taşıyarak yardım ettiğini aktarmıştı.

DSİ’den bir yetkili o zaman aradı ve barajdan su kullanımının mümkün olmadığını söyledi.

Su akmaya başladı.

O zaman da dedik ki, suyun barajdan bağlanmasına karşı değiliz; ancak “bu suyun analizi yapılmadan bağlandığı için halkın uyarılması gerek, özellikle içme suyu olarak kullanılmaması gerektiğinin belirtilmesi gerek” dedik.

Dinleyen olmadı..

Hastaneler doldu, taştı.

Bugün hastaneler yine aynı şekilde dolup taşıyor.

O günden bu güne sağlık alanında bir değişiklik olmamış Vezirköprü’de..

Halk Sağlığı’nı, önleyici hekimlik ve ciddi Belediyecilik anlayışını halen yerleştirememişiz.

Tek listeli seçimler..

Vezirköprü’de iktidar partisi olsun muhalefet partisi olsun, Ticaret ve Sanayi Odası olsun yaklaşık aynı tarihlerde seçim yapacak.

Her seçim kendi içinde önem taşır.

AKP’de oldukça uzun süren ‘başkan kim olacak?’ açıklaması, biraz da erken konuşulmaya başlanması nedeniyle tatsızlaşarak, gündem dışına kaydı.

Belki de birden fazla adayın olduğu tek seçim iktidar partisinin. Onda da yukarıdan tek liste istendiği için atama gibi olacak.

CHP’de de tek liste bekleniyor.

Ticaret Odası seçimleri için bu güne kadar bir hareketlilik yaşanmaması, kimsenin ortaya çıkmaması burada da tek listeyle seçime gidileceği havasını yaratıyor.

Tek listeleri farklı okumak mümkün.

Ya insanlar buralarda kendilerine güvenmiyor, ya buralardan bir gelecek görmüyorlar.

Ya da mevcut başkanlar ‘başarılı’ olduğu için değişime gerek yok.

Share
864 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...