logo

Süreçte Temmuz Ayı Gevşetilme Ayı Olarak Planlanıyor

Süreçte Temmuz Ayı Gevşetilme Ayı Olarak Planlanıyor

Temmuz ayı başından itibaren normalleşme kapsamında birçok alanda gevşetilmeler bekleniyor.
Bu kapsamda Temmuz ayında, 1 Temmuz itibariyle düğün salonları, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların kaldırılması planlanıyor.
Yine bu tarih itibariyle muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri ödemelerinin takvime uygun şekilde devam ettirilmesi ve tek hekim tarafından 10 güne kadar rapor düzenlenebilmesi uygulamasına geri dönülmesi öngörülüyor.
Bununla birlikte süreç nedeniyle sadece telefon ve internet üzerinden yapılan Aile Danışmanlığı hizmeti 1 Temmuz itibariyle fiziksel hale getirilecek. Ayrıca eğitici eğitimleri, halk eğitimleri ve Aile Eğitim programları da devam edecek. Yine bu tarihten itibaren Huzurevlerine yeni kayıtlar alınmaya devam edilebilecek.

Çocuk bakım kuruluşlarında ziyaretçi kısıtlamalarına da 1 Temmuz itibariyle son verilmesi planlanıyor. Ayrıca çocuk bakım kuruluşlarında ailelerin çocuklarını görmelerine gerekli sağlık kontrollerinin yapılması şartıyla müsaade edilebilecek. Yine bu tarih itibariyle sağlık çalışanlarının durdurulan izinleri kademeli olarak yeniden açılacak ve personel tayin ve yer değişikliği uygulaması normale döndürülecek.
Temmuz ayı itibariyle kaldırılan kısıtlamalar bununla da sınırlı değil. Yine 1 Temmuz itibariyle sürecin iyiye gitmesi halinde Yükseköğrenim kredi borçlarının geri ödemeleri de bu tarih itibariyle alınmaya başlanacak. Yine 1 Temmuz itibariyle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nin faaliyetlerine yeniden başlaması bekleniyor.
1 Temmuz itibariyle gevşetme yapılan uygulamalardan biri de konferanslar yönünde. Buna göre 1 Temmuz itibariyle toplu faaliyetlerden olan tören, konferans, kısa süreli toplantı, kurs, fuar ve seminerler yeniden düzenlenebilecek.
Yine 1 Temmuz itibariyle Adli süreçlerle ilgili olarak, Ceza İnfaz kurumlarında avukat görüşmelerindeki kısıtlamaların da kaldırılması bekleniyor. Ayrıca denetimli serbestlik kapsamında ertelenen yükümlülere devam edilecek.
Ceza infaz kurumlarında da kurumlar arasındaki nakiller yine bu tarih itibariyle sona eriyor. Yine noterlerde 1 Temmuz itibariyle nöbetçi noterlik uygulamasına başlanması planlama kapsamında. Ayrıca 1 Temmuz itibariyle konser salonlarının %50 kapasite ile genel ve özel kurallara uymak şartıyla oturma düzeni bulunmayan alanlarda ayakta konserlerin başlayabilmesine de müsaade edilebilecek.
1 Temmuz itibariyle etkinlikler kapsamında yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre genel ve özel kurallara uyulmak şartıyla kültür merkezlerinde etkinliklerin başlatılması, sinema ve tiyatro etkinliklerinin de uygun salonlarda gösterime açılması planlanıyor.
Yoğun Temmuz ayı içerisinde 1 Temmuz itibariyle Orköy çalışmaları da başlatılacak. Yerel yönetim desteklemeleri kapsamında ertelenen belediye borçlarının da ertelenmesine son verilecek ve süreç normal şekilde devam edecek. Yine 1 Temmuz itibariyle elektrik ve doğalgaz sayaç okumalarının belli bölgelerde gerçekleştirilen kıyasen okuma uygulamasına da son veriliyor. Ayrıca uygulamanın sona ermesi nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturalarının borcundan dolayı yapılacak olan kesintiler de 1 Temmuz itibariyle devam edecek.
6 Temmuz itibariyle süreç kapsamında ara verilen İşbaşı Eğitim programları tekrar devam edecek. Temmuz ayında uygulanacak olan son iyileştirme ise 15 Temmuz tarihinde uygulanacak bu tarih itibariyle merkezi sınavlara giren öğrencilere yönelik randevu sistemiyle tercih danışmanlığının başlatılması planlanıyor.

Share
70 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?