logo

Susuz’da evlerin temeli atıldı

Susuz’da evlerin temeli atıldı

Geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Tarafından İhalesi Yapılan 55 vatandaşımızın konut inşaatının temeli atıldı.

Vezirköprü’nün Aşağı Susuz Mahallesinde uzun süreden beri süregelen Çadır Kent sakinleri sonunda evlerine kavuşacaklar.

Yap, işlet, devret modeliyle yapımına başlanan Boyabat Barajı ve HES Projesi 49 yıllığına kiralanmış ve burada yapılan baraj inşaatından sonra su tutulmasıyla Susuz Mahallesi sakinleri evlerinden ayrılmak zorunda kalmışlardı.

2010 yılında Boyabat Barajı ve HES Projesi kapsamında oluşan baraj gölü nedeniyle evlerinin yerini su basan Susuz sakinleri, 2009 yılında kurdukları dernekle haklarını aramaktaydılar.

2013 yılında 50 dönümlük arazinin tahsis yapılmış ve 2015 yılında önce cami inşaatı ile iş başlamıştı.

85 haneden göç sebebiyle 75 haneye düşen Susuz Mahallesinde 50 dönümlük tahsis edilen araziye 55 konut yapılacağı belirtildi. Geriye kalanlar ise Vezirköprü’de kayıtlı oldukları için halen hak kaybına uğramış bulunuyorlar.

Susuz Mahallesi Derneği Başkanı Ahmet Tepe:

-2010 yılında Susuz’u terk edip Vezirköprü’ye gidenler kayıtlarını da ilçeye aldırınca burada 11 hanenin hak mahrumiyeti doğdu. Bu kişiler ev sahibi olamıyorlar. Oysa bu kişilerin de köyde yerleri ve doğal olarak hakları vardı. Şuan yapılan inşaatın hemen yanında 11 dönümlük orman arazisi bulunuyor. Burası da orman vasfını kaybetmiş durumda. Dernek olarak bu kişilerin de hakları kaybetmemeleri için çalışmalarımız sürecek. Dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihalesi yapılan Susuz konutlarının inşaat çalışmalarına bir süre önce başlanmıştı. Geçtiğimiz hafta mahallede konutların temeli atıldı. İnşaat alanında Samsun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Samsun İl Müdürü Salih Sağır, Vezirköprü Belediye Başkanı İ. Sadık Edis ve Belediye Meclis üyeleri incelemelerde bulundular.

Susuz Mahallesinde yapılan konutla için hane başına 500 metrekarelik konut yapıldığı, vatandaşların burada 10-15 yılda düşük faizle para ödeyip konutların sadece yapım maliyetlerini ödeyecekleri belirtildi.

Share
764 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?