logo

Tahtaköprü, Öğürlü, Sarıdibek, Alanşeyhi’nde; ne yol, ne ebe, ne sağlıkçı var… Talihsiz Vezirköprü’nün talihsiz köylerinden bunlar. Soruk Deresinde Unuttuğumuz On Bin İnsan 30 Mayıs 1999 Pazar

Tahtaköprü, Öğürlü, Sarıdibek, Alanşeyhi’nde; ne yol, ne ebe, ne sağlıkçı var…  Talihsiz Vezirköprü’nün talihsiz köylerinden bunlar. Soruk Deresinde Unuttuğumuz On Bin İnsan 30 Mayıs 1999 Pazar

Dertler bitmiyor Vezirköprü’nün 140 köyü, 361 yerleşim merkezinde…
Hükümet kuruldu, kurulacak. Ama Vezirköprü’nün sesini Ankara’da duyuracak bir Milletvekili bile yok. İlçede insanlar birbirlerini yercesine seçim mücadelesi yapmadı mı?.. Yaptı.. Peki kimi, hangi çocuğunu seçmek için?..
Beşyüz elli Milletvekili seçilmiş bir buçuk ay önce… İçişlerine belki (Vezirköprü) diye bir yeri bilen de yok. Belki bir (selam) için, ya da (Ne olur bana oy verin!) diye gelmiş olan varsa da bunlar ilçenin sorunundan, derdinden haberdar mı?
Dört köyün (Tahtaköprü, Alanşeyhi, Sarıdibek, Öğürlü) köylerinin oluşturduğu, on bin insanın yaşadığı yere Soruk deresi dendiğini nereden bilecekler, onların derdi kimi ilgilendirecek?
Sel bu köylerin esasen perişan yollarını büsbütün kullanılmaz hale getiriyormuş, doğum kontrollerinde yol gösterecek ebe, iğnesini yapacak sağlıkçı, çocuklarını okutacak doğru, dürüst okul yokmuş!.. Kimin nesine…
Vezirköprü köylüsüyle, şehirlisi ile insanların oy lazım mecliste bütçe görüşülürken, Vezirköprü Barajı için 20 milyar lira ödenekle bütçe açılımını sağlayan, Havza-Vezirköprü yolunu, Duruçay Barajının yapımında gayretleri olan iki eski milletvekili için bile; ne yaptılar? Diyenler, başka memleketin insanlarını seçtirip onlardan beyhude yarar bekleyenler değil mi?

Bir süre daha bu gelişmeden mahrum mu kalacağız?
Yüksek Okulun İlk Öyküsü
Ali Eser bey: 1 Milyar 400 Milyon ödenek çıkartacak, bununla Kız Meslek eski binasını tamir ettireceğiz. Kız Meslek Lisesi eski binasına geçecek. Esasen onların öğrencisi az; sığar oraya… Yeni binada da Yüksek Okulu açacağız.
-Peki!.. demiştik, tüm üniversite yetkilileri beğendi mi, Kız Meslek’in yeni binasını?.. Diye sormuştuk.
-Evet beğendiler. Diye konuşmuştu.
Şimdi Beşiktaş Kaymakamı olan M.Emin Avcı…
Ankara’dan ödenek gelmişti, eski binanın tamiri için…
Sonra 2-3 taksi ile Samsun’a üniversiteye giderek Rektörle konuşmuştuk.
Amasya’dan Hidayet Bektaş’ın hocası, Yüksek Okulun öğretim üyeleri gelmişti.
Samsun Milletvekili Ali Eser, durumu Ankara’da izliyordu. Bu arada, Vezirköprü’de Yüksek Okulun açılması için YÖK kararı da Resmi Gazetede ilan edilmişti.
Artık ilçemiz de Yüksek Okul kazanarak eğitimde bir aşama yapmış olacak, piyasaya canlılık yaratacak bir kuruluş kazanacaktı.
Vezirköprü ta beş yıl öncesinden, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine katkısı olacak kuruluşu kazanmış olacaktı.
Olmadı… Niye mi?

İl Genel Meclis Üyelerinden Beklenenler
Vezirköprü Ankara’ya Milletvekili gönderemedi ama, Samsun’a beş tane İl Genel Meclis Üyesi gönderdi.
Bunlar: 1-Mustafa Arslan (MHP), 2-Kurtça Korkmaz (MHP), 2-Ali Bilgin (MHP), 4-Hüseyin Fakı (DYP), 5-Arslan Koçak (FP)
Vezirköprü’nün ana sorunları:
-İlçenin İl Genel Meclisinde geçen dönem hakkını savunacak kimse olmadığı için, 140 köyü, 361 yerleşim yeri olan Vezirköprü 10 milyar yardım alırken, 50 köyü olan Ladik’e bile 29 milyar verilmişti.

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?