logo

Tam yeniden başlandı, bitiyor derken…. Çalköy Köprüsü Yine mi Durdu?

Tam yeniden başlandı, bitiyor derken…. Çalköy Köprüsü Yine mi Durdu?

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Milyon 440 Bin TL’ye ihalesi yapılarak yapımına başlandıktan sonra yine geçtiğimiz yıl Kasım ayında ortasında taşıyıcı kolon bulunmaması nedeniyle çöken ve yapımına taşıyıcı kolonun eklenmesinin ardından yeniden başlanan Çalköy köprüsündeki inşaatta ekipler ayrıldı. Vatandaşlar hem köprünün yönünü hem de ne zaman bitileceğini merak ediyor.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Milyon 440 Bin TL’ye ihale edilerek yapımına başlanan ancak proje hatası nedeniyle geçtiğimiz Kasım ayında yıkıldıktan sonra çökmesi nedeniyle aynı firma tarafından yapımına yeniden başlanan Çalköy köprüsünün geçtiğimiz Nisan ayında betonu atılmıştı.
Geçtiğimiz yıl Kasım ayında gerçekleştirilen Samsun Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı sırasında Cumhuriyet Halk Partisi Samsun il meclis üyesi Hasan İpek’in konuyu gündeme getirmiş bunun üzerine konuyla ilgili olarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir açıklama yaparak; “Hem yapımında hem projede hata gözüküyor. Bu köprüyü müteahhit yapıyor dolayısı ile belediyemizin en ufak bir zararı yoktur” ifadelerine yer vermiş, konuyla ilgili olarak inceleme başlatıldığını belirtmişti.
Ocak ayı ortalarında projesinin düzeltilmesinin ardından aynı firma tarafından tekrar başlanan ve 6 ayda teslim edilmesi beklenen Çalköy köprüsünde birleştirme noktalarında kullanılan cıvataların ebatlarının küçük olduğu ve birleştirme noktalarındaki delik sayılarının ise az olması sebebiyle köprüde çökme meydana geldiği öğrenilmiş, dökülen betonun tahmini olarak 300 ton civarındaki ağırlığa dayanamaması sebebiyle çöktüğü belirtilmişti.
Olayın ardından yüklenici firma tarafından köprünün orta kısmına taşıyıcı kolonun konulması sonrası köprüde beton atma işlemi gerçekleştirilerek son aşamalara gelindiği ifade edilmişti.
Civar köylerin ulaşımı konusunda büyük önem taşıyan ve 50 metre uzunluğunda, 3 metre kenar mesafeleri, 7 metrelik iki şeritli yoluyla birlikte toplam 10 metre genişliğinde olan Çalköy köprüsünün o günkü durumu ülke gündeminde de geniş yer bulmuştu.
Yaklaşık iki hafta önce çalışmaların yeniden durduğu gözlenen köprü inşaatında geçtiğimiz hafta da inşaat şantiyesinin yerinden kaldırılmış olması “Çalköy Köprüsü Yine mi Durdu?” sorusunu akıllara getirdi.

Yönü de rahatsız ediyor
Aynı zamanda Çalköy Köprüsü’nün yapıldığı yön de vatandaşlar tarafından tartışılan ayrı bir konu. Vatandaşlar “bu köprünün giriş ve çıkışına bakıldığında vatandaşın köyüne gidişini mi düzetecek yoksa Büyükşehir’e ait çakıl ocağına mı hizmet edecek?” diye soruyorlar.
Köprü’nün Güldere istikametindeki çıkışına bakıldığında karşı dağdan malzeme çekilen yöne doğru çıkıldığı ve keskin bir virajla köylere giden eski yola bağlandığı belirtiliyor. Vatandaşların söylediği yaklaşık 15 mahalle ve Bafra’ya kadar uzanan yol üzerindeki köprünün istikametinin de hatalı olduğu görüşü hakim.

Share
28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?