logo

Tank yüzbaşısı olarak ve daha sonra da Sümerbank’ta memleket hizmetinde çalışmış olan Kemal Fethi Çer CHP’den Samsun Milletvekili Aday Adaylığı’na Müracaat Etti 30 Temmuz 1969 Çarşamba

Tank yüzbaşısı olarak ve daha sonra da Sümerbank’ta memleket hizmetinde çalışmış olan Kemal Fethi Çer CHP’den Samsun Milletvekili Aday Adaylığı’na Müracaat Etti 30 Temmuz 1969 Çarşamba

Samsun’da CHP’den milletvekilliği aday adaylığı için müracaatlar başlamıştır.
Öğrendiğimize göre: Samsunlu Kemal Fethi Çer’de CHP’den milletvekilliği aday adaylığı için müracaat etmiştir.
Kemal Fethi Çer tank yüzbaşısı olarak ordudan ayrıldıktan sonra Sümerbank’ta çalışmış daha sonra da emekliye ayrılmıştır.

Kimdir
Samsun ilinin Pazar mahallesinden olup babası Moda terzihanesi sahibi İbrahim beydir.
Milli birlik grubunun yazılı emriyle Sümerbank’a geçmiş orada da kendi arzusu ile emekli olarak Ortanın Solu Sloganı ile halkın, köylünün yanında yer almış ve memleket hizmetinde rekabet kabul etmeyen başarılar sağlamış CHP’de çalışmayı memleket görevi kabul etmiştir.
Bu husustaki halkçı görüşlerini bir broşürde açıklayan Kemal Fethi Çer, CHP’de Samsun Milletvekili aday adaylığına müracaat etmiştir.
Kendisi kazanıp meclise girdiğim takdirde Samsun ve kazalarının ihmal edilmiş dertlerine el atmak vazifem olacaktır. Demektedir.
Kemal Fethi Çer “Politika Memlekete En Yüksek Hizmet Yoludur.” Der.
Genç ve Ateş gibi bir insan Kemal Fethi Çer kendisini ricamız üzerine şöyle anlatmıştır: “20 yıl orduda subaylık ve 8 yıl Sümerbank’ta memuriyet hayatımla devlete 28 yıl hizmetten sonra ana baba ocağım Samsun’dan milletvekilliğine adaylığımı koymuş bulunuyorum.
Büyük insan ATATÜRK’ÜN kurmuş olduğu CHP’sinin Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk demokrasisinin yegâne koruyucusu sorumluluğunu taşıyan tek partidir, inancındayız.
“Ortanın Solu” hareketiyle yeni ruh dinamizm içinde bu görevi de başarıyla devam ettirebileceğine büyük bir imana sahibim.
Samsun cezaevinde isyan çıktı.
Mahkûmlar 1 Ölü 11 Yaralı Verdiler
Samsun modern cezaevinde gece yarısından sonra büyük bir isyan çıkmış, 650 hükümlü demir parmaklıkları kırarak cezaevini işgal etmişlerdir.
Hükümlülerle emniyet kuvvetleri arasında sabahın erken saatlerine kadar devam eden silahlı çarpışma sonunda bir mahkûm ölmüş, 11 mahkûm da ağır şekilde yaralanmıştır.
Firara teşebbüs eden bir grup mahkûmun düzenlediği isyan teşebbüsü önceki gece saat 24.00’de başlamıştır. Mahkûmlar önce iki gardiyanı yanlarına çağırmışlar üzerlerine hücum ederek, zararsız hale getirmişlerdir. Mahkûmlar daha sonra koğuşlar arasındaki demir parmaklıkları kırarak diğer mahkûmları da isyana teşvik etmişlerdir. Bir anda cezaevinin içi ana-baba gününe dönmüş, silahlar patlamaya başlamıştır. Firar hadisesi kısa zamanda büyük bir isyan halini almış, cezaevinde bulunan 700 mahkûmdan 650’si isyana katılmıştır. Sadece sübyanlar koğuşu olayın dışında kalmıştır.
Mahkumlar saat 16’da ellerinde rehine olarak tuttukları Ş.K. ve H.K. ardındaki iki gardiyan serbest bırakılmışlardır. Gardiyanların kurtarılmasında R.Y. adlı bir mahkûmun önemli rol oynadığı bildirilmektedir. Halen cezaevi çevresinde 300 asker 100 jandarma 60 polis 40 trafik polisi ve 25 bekçi tedbir almıştır.
Öğrenildiğine göre mahkûmlar bazı gardiyanların sert muameleleri sebebiyle isyana teşebbüs etmişlerdir. Bildirildiğine göre bir kısım gardiyanlar mahkûmları hırpalamakta onları karşılarında hazır ol vaziyetine geçirtmektedirler. Mahkûmlar isimleri açıklanmayan bu gardiyanların cezaevinden alınmasını temin için isyan ettiklerini belirtmişlerdir.

Share
150 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?