logo

“Tarih Boyunca Vezirköprü” kitabının Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

“Tarih Boyunca Vezirköprü” kitabının Tanıtım Toplantısı  Gerçekleştirildi

Vezirköprü Belediyesi bünyesinde hazırlanan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyeleri Prof Dr. İbrahim Tellioğlu, Prof Dr. Rıza Karagöz, Prof. Dr. Nedim İpek ve Öğretim Üyesi Dr. Tuba Kara’nın katılımlarıyla kaleme alınan “Tarih Boyunca Vezirköprü” kitabının tanıtım toplantısı Salı günü Vezirköprü Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Kitabın tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis; “Tarih Boyunca Vezirköprü kitabının hazırlanmasının ardından bu paneli düzenledik.” Dedi.
Ardından konuşma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu; “Bu kitabın yazarları olan hocalarımızın hepsinin Samsun tarihi ile ilgili bir takım çalışmaları var. Bu kitapta daha önce yazılan kitaplardaki bilgiler arasında bir ayrıntı farkı var. Bu bakımdan bizim için de çok sevindirici bir çalışma oldu.
Kitapta Hititlerin dini merkezinden günümüze kadar Vezirköprü’yle ilgili pek çok ayrıntı bulacaksınız. Fakat bizim için çok önemli bir şey var, artık bu kitaptan sonra başkanımız Vezirköprü’nün girişine Taşanoğlu Beyliği’nin merkezi Vezirköprü’ye hoş geldiniz diye bir tabela da asılabilir. Vezirköprü bunu hak ediyor.” İfadelerini kullandı.

Tellioğlu; “Biz bu zamana kadar Vezirköprü’yü Osmanlı dönemi ve Köprülüler ailesiyle andık. Halbuki Osmanlılar’dan önce de burada bir beylik varmış ve Osmanlı devleti de bu beyliği ortadan kaldırmak için bayağı bir çaba sarf etmiş. Bu yüzden Taşanoğlu Beyliği’nin merkezi Vezirköprü’ye hoş geldiniz diye bir tabelayı hak ediyor Vezirköprü.” Dedi.
Kaymakam Halid Yıldız ise; “Vezirköprü ilçemiz hepinizin bildiği üzere Hititler’den, Roma’lılara kadar, Selçuklular’dan, Osmanlı’ya daha sonra da Cumhuriyet dönemi olan günümüze kadar her zaman Kızılırmak’ın kenarında bir arazide bulunan kültürel ve ticari anlamda büyük bir cazibe merkezi haline gelmiştir ve bugün de bu potansiyelini devam ettirmektedir.” Şeklinde konuştu.
Yıldız; “Bu kitap sayesinde bizler de hem geleneğimizi daha iyi öğrenme hem de geleceğe ışık tutması anlamda kıymetli olacağına inanıyorum.” Dedi.

Vezirköprü ilçemiz bugün doğal güzellikleri ile daha ön plana çıkıyor diyerek sözlerini sürdüren Yıldız; “Turizm potansiyelini de bununla gerçekleştirmeye çalışıyor ama büyük de bir tarih potansiyeline sahip. Bunu birçok insan biliyor ama biraz daha tanıtım potansiyeline ihtiyaç var. Bu kitabın tanıtım anlamında çok değerli olacağına inanıyorum.” İfadelerine yer verdi.
Vali Doç Dr. Zülkif Dağlı ise; “Bugün ortaya bilimsel bir çalışma çıkmış oldu. Tabii bu çalışmalar aslında belediyelerimizin, yerel yönetimlerimizin kamu kurumlarımızın yaptığı altyapı çalışmaları kadar üst yapı çalışmaları kadar diğer yaptığı hizmetler kadar çok önemli, kültürel çalışmalar. “dedi.

Dağlı; “Çünkü bunlar kalıcı uzun yıllara uzun vadelere yeni nesile kalabilecek olan çalışmalar ve hepsinin bilimsel bir değeri var. 1943’teki depreme gelirsek buranın özellikle yukarı ilçelerimizin bir deprem bölgesi olduğunu zaten biliriz. Burası 6 tane sadrazamın yetiştiği bir ilçemiz. Önemli bir kaza köprü kazası adıyla Mahir bilinen Vezirköprü’ye yakışır.
Vezirköprü’nün daha da ileri gitmesi için bilim sanattan öğrencilerimize bunları daha da öğretmemiz lazım. Öğrencilerimiz Vezirköprü’nün aslında hiç de basit bir yer olmadığını önemsiz bir yer olduğunu, tarihte çok önemli bir yeri olduğunu hatta derebeylikten, Hititlerden başlamak suretiyle Osmanlı’da zirveye ulaştığında mutlaka bilmenler konuşmasını açısından da bundan son derece önemli.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyeleri Prof Dr. İbrahim Tellioğlu, Prof Dr. Rıza Karagöz, Prof. Dr. Nedim İpek ve Öğretim Üyesi Dr. Tuba Kara tarafından kitap hakkında bilgilendirme yapılmasıyla program sona erdi.
Programın çıkışında davetlilere Vezirköprü Belediyesi tarafından “Tarih Boyunca Vezirköprü” isimli kitabın dağıtımı yapıldı.

Share
282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?