logo

Tarihi, coğrafi, sosyal yapısıyla yakın gelecekte Turizm’de parlayacak şehri Vezirköprü; Turizm Meslek Lisesi’ne kavuşabilir mi?

Tarihi, coğrafi, sosyal yapısıyla yakın gelecekte Turizm’de parlayacak şehri Vezirköprü; Turizm Meslek Lisesi’ne  kavuşabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında hazırlanan protokolle, Turizm Lisesi kapsamında iş garantili liseler açılması karara bağlandı. Vezirköprü TURİZM LİSESİ bekliyor..

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında hazırlanan protokolle, Turizm Lisesi kapsamında iş garantili liseler açılması karara bağlandı.
Edinilen bilgiye göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü’nü imzaladı. Buna göre, 11 olan istihdam garantili lise sayısı ilk etapta 39 ilaveyle 2020’de 50’ye çıkarılacak. Bu sayı, 2021’de 100’e, 2022’de 150’ye, 2023’te ise 200’e ulaşacak.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullarda konaklama ve seyahat ile yiyecek içecek hizmetleri alanında toplam 65 bin 258 öğrenci eğitim görüyor. Nitelikli mezunlar vererek istihdam edilmelerini öngören protokol uyarınca, her yıl kapsama alınan okul sayısı artırılacak.
İlk etapta yayınlanan listede Samsun’dan Havza Şehit Recep Şahin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanlarındaki bölümleri yer aldı.
Vezirköprü’de Ayşe Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi altındaki Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı ve önümüzdeki yıl açılacağı kaydedilen Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı ise bu yıl yayınlanan listede yer almıyor.
Turizm alanında geleceği olduğu her fırsatta kaydedilen ancak gerekli yatırımların yapılmasında eksiklikler yaşanan Vezirköprü’nün bu protokolden şimdilik yararlanamadığı görülüyor.

Protokolde; öğrencilerin hem hazırlık sınıfında hem de sonrasında burs ücreti alabilecekleri ve okul sonrasında da iş garantisi bulunduğu belirtiliyor.
“İlçemizde açılabilir mi?” diye daha önce de gündeme getirdiğimiz Turizm Lisesi’nin Vezirköprü’de de açılması için gerekli girişimlerin vakit kaybetmeden yapılarak ilçemizdeki öğrencilerin hem çalışarak okuyabilecekleri, hem de sonrasında işe girmelerini sağlayan Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları’nın bu protokolüne yararlanma fırsatını kaçırmamamız gerek.

Share
184 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?