logo

Tarihlerde geçmeyen 27 yıl önceki Vezirköprü depreminden izlenimler Beşyüz Otuz Ölü Veren Korkunç Deprem 5 Nisan 1970 Pazar

Tarihlerde geçmeyen 27 yıl önceki Vezirköprü depreminden izlenimler Beşyüz Otuz Ölü Veren Korkunç Deprem 5 Nisan 1970 Pazar

Gitti kardeşim yetişin!..
İmdat ölüyorum!..
Biz Vezirköprülüler unutmamıştık yirmi yedi yıl önce geçirdiğimiz felaketi…
O yıl Azmi Orçun isminde, depremde beli kırılan bir öğretmenimiz vardı. Sefa, Şükrü, Abit, Emrullah, Selami Akman, Aziz, Vahit… daha çok arkadaşımla birlikte Merkez (Atatürk) ilkokulunda 5.sınıfta idik.
Gece yarısı sallantı ile uyandığımızda ben kaçarken babam tutmuş hepimizi karyolanın altına toplamıştı.

Spor Anket
Vezirköprü Demirspor’un İsmi Sizce Ne Olmalıdır?
Cevaplarınızı Vatandaş Gazetesine bekliyoruz.
19 Nisan 1970 günü yapılacak Demirspor olağanüstü kongresinde ilçemizin bu şöhretli takımının ismi değiştirilecektir. Bu husus çok yerde konuşulmakta, çeşitli isimler ileri sürülmektedir. Örneğin: “Vezirköprüspor” olsun diyenler, “Vezirköprügücü” yapalım diyenler vardır. Bu memleketin gazetesi olarak bizler de siz okuyucularımızın kanaatini sormayı uygun bulduk. Sizlerden alacağımız cevaplar (Demirspor) yöneticilerinin de bulunacağı bir toplantıda tasnif edilecek, beğenilen isme oy verenler arasında çekilecek kurada en az bir kişi Demirspor’un davetlisi olarak başka şehre gönderilecek (orada sporcularla birlikte ağırlanacaktır.) Ayrıca beş kişi de gazetemize bedava abone yapılacaktır.
Cevapların en geç 17 Nisan’da elimizde olacak şekilde gönderilmesini rica etmekteyiz. Dileyenler “Vezirköprüspor” veya “Vezirköprügücü” isimlerine de oy verebileceği gibi dileyen yepyeni bir isim de teklif edilebilir.
Sporu ve Vezirköprü’yü sevenlerden çok acele cevap bekliyoruz. Teşekkürlerimizle…
Orman Bakanı Özalp Vezirköprüspor’a Teşekkür Etti
Geçtiğimiz hafta eski adı Demirspor olan (muhtemelen) Vezirköprüspor’un toplantısında Orman Bakanı ve Samsun Milletvekili Hüseyin Özalp’i kulübün fahri başkanı seçerek durumu telle kendisine bildirilmişti. Özalp gösterilen ilgiye teşekkür eden şu cevabı vermiştir:
Vezirköprüspor kulübü başkanlığına beni seçmek suretiyle gösterdiğiniz teveccüh karşısında pek mütehassıs oldum, teşekkür ederim.
Bu münasebetle faaliyetinizin daimi ve başarılı olmasını diler, gene sporcu arkadaşlara sevgi ve selamlarımı yollar hepinizin gözlerinden öperim.
Vezirköprü Cezaevinde İlk Defa Film Gösterildi
İlçemiz cezaevinin tarihinde ilk defa sinema oynatılmış, mahkûm vatandaşlar, büyük bir olgunlukla filmi seyretmişlerdir.
Kaderin seyrine kurban olup mahkûmiyet almış vatandaşlara moral vermek üzere ikinci bir teşebbüs olarak harekete geçen C. Başsavcısı Yaşar Karamanoğlu, mahkûm vatandaşlara vekar içinde sinema seyretmelerinden ötürü teşekkür etmiş, binanın yetersizliğine rağmen sizlere günlerinizin nispeten renkli geçmesi, moral vermesi için sinema seyrettirme kararı vermiş bulunuyoruz. Bu şekilde itaatkâr durumunuzu muhafaza ettiğiniz sürece sizlere imkan nispetinde bu gibi çalışmalarımız devam edecektir demiştir.
E. Sanat Enstitüsüne Bir Öğretmen Daha Atandı
Elektriksizlikten çalışamayan ilçemiz Erkek Sanat Enstitüsü tesviye bölümüne Tekin Akın isimli bir öğretmen daha atanarak göreve başlamıştır.
Yatırım sahasına geçer-geçmez kontenjan ayıracak olan:
Yukarınarlı Köyü Kooperatifi Almanya’ya İşçi Gönderebilecek
Vezirköprü’nün ilk (üretim, pazarlama ve kalkındırma kooperatifi) olarak bir kooperatif kuran Yukarınarlılılar süratle çalışmalara başlamışlardır.
Diğer taraftan öğrenildiğine göre: Yukarınarlı Kooperatifi yatırıma geçer geçmez kendisine ayrılacak kontenjandan Almanya’ya işçi göndermeye başlayacaktır.
Tüm Vezirköprü köyleri gibi orman köyü olan Yukarınarlı, kurduğu kooperatife %2 faizle kredi alarak Ambalaj sanayi yatırımına geçecek, Almanya’ya gidecek işçiler de dönüşlerinde çok kârlı bir iş olan Ambalaj sanayinde çalışacaklardır.
Bu husus Köy İşleri Bakanlığı tamiminde şöyle belirtilir: “Her kooperatifin üyeleri, kontenjan nispetinde, önce Ankara’da Almanca lisan kurslarına sonra da 6 ay çeşitli konularda eğitime tabi tutulmakta, Almanya’dan dönen kooperatörler, kooperatiflerinde daha yararlı çalışmalar yapmaktadırlar.

Share
81 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?