logo

Tarım İl Müdürülüğü Makine Ekipman Dağıttı

Tarım İl Müdürülüğü  Makine Ekipman Dağıttı

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce geçtiğimiz Çarşamba günü Tarım Kredi Kooperatifi önünde Tarıma Dayalı Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi ve Makine Ekipman dağıtım töreni düzenlendi.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Vezirköprü Tarım Kredi Kooperatifi’nde 14.2 Etap için yapılan proje başvurularından hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan 234 çiftçiden makine-ekipman alımlarını yapan çiftçilere makineleri törenle teslim edildi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı konuşmada; “Bakanlığımızca ilk etapta program kapsamında ilimize 8 Milyon TL ödenek tahsis edilmişti, ilimizin tarımsal potansiyeli ve başvuru sıralamasında Türkiye 4. olması nedeniyle 3.5 Milyon TL daha ek ödenek tahsis edilerek ilimizin program bütçesi 11.5 Milyon TL’ye yükselmiştir.
Vezirköprü’lü çiftçilerimizin programa göstermiş oldukları yoğun ilginin sonucu olarak bu programı burada düzenlemeyi uygun gördük. Bu süreçte destekleri için Sayın Valimiz Doç.Dr. Zülküf Dağlı’ya ve ilimiz Milletvekillerine çiftçilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Bugün burada makinelerini teslim alacak çiftçilerimize makinelerinin hayırlı olmasını diler bol ve bereketli bir hasat sezonu dilerim.” dedi.
Ardından konuşma yapan AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt; “Vereceğiz ki biz çiftçimizden karşılığını alacağız. Üretim konusunda Vezirköprü’de çok başarılı çiftçilerimiz var. Bu verilen malzemelerin arkasında gözümüz asla olmayacaktır. Ekipmanlarımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz.” Dedi.

Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise; “Dağıtılan ekipmanların ilçemize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dedi.
Başkan Edis; “Komşu ilçemiz Suluova Besi OSB’yi kuruyor. Vezirköprü ilçemizde ise kurulacak olan Besi OSB ise şu anda bakanlıkta. Besi OSB’yi kurmakta zorlanıyoruz. Aleyhte propagandalar yapılıyor. Bunlar da bize eksi olarak yansıyor. Ama Besi OSB’yi inşallah kuracağız.” İfadelerini kullandı.
Karma OSB için de güzel bir haberimiz var diyerek sözlerini sürdüren Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis; “Çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bununla ilgili açıklama da kısa bir zaman sonra yapılacak.” Dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam’a taleplerini de ileten Edis; “Besi OSB’nin ardından hayvan borsasının da Vezirköprü’ye kurulmasını istiyoruz.” Açıklamasını yaptı.

Son konuşmayı yapan Kaymakam Halid Yıldız ise; “Nüfusunun 3’de 2’si tarımla uğraşan ve kırsalda yaşayan bir ilçeyiz. Pandemi döneminde tarımın yeri daha çok anlaşıldı. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşı bu anlamda tarımı çok daha önemli bir noktaya getirdi. Türkiye’nin birçok ilçesi köylerin, kırsalın boşaldığı ilçeler haline geldi.” Dedi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından makine ve ekipmanları almaya hak kazanan çiftçilere dağıtım yapıldı.
Törene Kaymakam Halid Yıldız, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yakup Çağlıyan, Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Ziraat Odası Başkanı Aslan Kaya ve çiftçiler katıldı.

Share
206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?