logo

Tarım nasıl gelişecek?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta İlçe Tarım Müdürü görevden alındı alınmadı tartışması sürerken, gözler de ister istemez buraya çevrildi.
Samsun’un ilçeleri arasında, hatta çevredeki diğer ilçeler de dahil olmak üzere en fazla çiftçi dosyası olan ilçe Vezirköprü.
Buna rağmen çalışan sayısı en az olan ilçe de tahmin ettiğiniz gibi Vezirköprü.
İlçe Tarım Müdürlüklerinde; Bafra’da (28 ziraat mühendisi, 2 gıda, 2 su ürünleri mühendisi, 14 veteriner, 6 tütün teknolojisi mühendisi, 1 jeodezi ve 1 kimya mühendisi, teknikeri, teknisyeni çalışanı toplam) 105 personel, Çarşamba’da (37 ziraat mühendisi, 1 gıda, 3 su ürünleri mühendisi, 11 veteriner, teknikeri, teknisyeni çalışanı toplam) 85 personel olduğu, Havza’da 35, Kavak’ta 23, hatta Atakum’da 60’ın üzerinde çalışan olduğu kaydediliyor.
Oysa Vezirköprü buraların hepsinden daha fazla dosyaya sahip.
Bafra ve Çarşamba Vezirköprü’den büyük diyebilirsiniz. Dosya sayısı çiftçi sayısı ile orantılı. Bafra’da büyük toprak sahipleri olduğu için dosya sayısı az oluyor. Vezirköprü’de ise küçük toprak parçaları çok sayıda mirasçı barındırdığı için dosya sayısı fazlalaşıyor.
Burada yapılmaya çalışılan, ancak geç kalmış bir uygulama olan toprakta miras düzenlemesini hatırlamak gerek.
Konumuza dönecek olursak, Vezirköprü’de İlçe Tarım Müdürü kim olursa olsun, ilçe tarımı için fazla bir üretim yapma şansı yok. Bunu Dursun Okur çalışkanlığı ile biraz olsun kırmıştı ama o zamanda da aynı personel sıkıntısı devam ediyordu.
Her yerde yarısı kadar iş yükü olduğunu bilen personel ya buradan gitmeye çalışacaktır, ya da kafasına koyduğu kadar işi yapacaktır. Dosya hazırlamakla başa çıkamayan teknik personelin tarladaki vatandaşa yardımcı olma şansı olabilir mi?
Hadi personel sayısını artırdınız diyelim, haftaya ya da bir ay sonra 20 personel ataması yapılsa Vezirköprü’ye, bu arkadaşlar nerede çalışacaklar?
Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü binası yıllardır, yıkılmak üzere ayrılmış, yeni binası için çalışma yapıldığı söylenen bina.
Ancak, artık öğrendik ki, Vezirköprü maliyeti yüksek işlerin yapılacağı bir ilçe değil. Zaten yapılmaya başlansa da, 5 yıl ve 5 müteahhit değişmeden bina bitmeyecek.
Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Vezirköprü’ye her geldiğinde “tersine göçün başlaması için tarımı geliştirelim. Kırsal kalkınmanın gelişmesi için proje getirin” diyor. Son gelişlerinde Sayın Vali Şahin’in de buna katıldığını söyledi.
Sayın Şahin’e ve Yılmaz’a hatırlatmak istiyorum; tarımın gelişmesi için çiftçiye önayak olacak teknik personel Vezirköprü’de maalesef yok. Bunu TKDK toplantısında Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis de dile getirmişti. Personel gelecek olsa çalışması için yer yok. Yıllardır bekliyoruz.
Tarımla gelişeceğini iddia ettiğiniz Vezirköprü’de ne doğru dürüst tarım müdürlüğü binası var, ne de doğru dürüst personel. Mevcut personelin dışarıda çalışan mevkidaşlarına göre artı çalışmalarıyla ilerleyen bir müdürlük var burada.
Bilgilerinize sunarım; doğru dürüst ekili arazisi bile olmayan Atakum’da 60 personelle geliştirmeye çalıştığınız tarım Vezirköprü’de 15 kişi ile yürütülmeye çalışılıyor.

Share
1065 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...