logo

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz hafta Samsun’a geldi. Tarım Bakanı’ndan beklenen talepler!..

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz hafta Samsun’a geldi. Tarım Bakanı’ndan  beklenen talepler!..

Geçtiğimiz hafta Samsun’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Vezirköprü Belediye Başkanı, Vezirköprü Ziraat Odası başkanı ve Vezirköprü Ak Parti İlçe Başkanı tarafından verilen dosyalarla taleplerde bulunuldu.

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak için Samsun’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu ve protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Samsun ilinde devam eden ve yapılması planlanan projeler hakkında Belediye Başkanı Mustafa Demir’den bilgi alan Pakdemirli bir dizi ziyaretin ardından Şehit Ömer Halisdemir Salonu’nda düzenlenen Tarım ve Orman Sektör Toplantısına katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, geçen yıl meteorolojik bir kuraklık yaşandığını belirterek, “Meteorolojik kuraklığın tarımsal kuraklığa dönüşmemesini sağladık. 124 milyon ton ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Bugün tarımda bir başarı sağladıysak hep üreticiyi, besiciyi, çiftçiyi dinleyerek bunu sağladık. İl il dolaşarak sizlerin dertlerini alarak, bunlara da ya yerinde ya da Ankara’da çözüm sağlamaya çalıştık.” diye konuştu.
Samsun tarımı konusunda da bilgi veren Pakdemirli, “Samsun, bitkisel ve hayvansal üretimde önemli il. 18 yılda bitkisel üretim değeri 5 kat artışla 4,6 milyar lira, hayvansal üretim değeri 8 kat artışla 3,1 milyar lira. Karadeniz’in bereketli toprakları, Bakanlığımızın da ülkemizin de göz bebeği. Kenevir, fiğ, lahana, kırmızı pancar üretiminde Türkiye’de birinci, çeltik üretimin yüzde 14’ü, fındığın yüzde 18’i Samsun’da. Manda varlığında Türkiye’de birinci. Su ürünleri üretimimizin yüzde 10’u Samsun’da üretilmektedir.” dedi.

Vezirköprü talepleri..
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüşerek, İlçemiz ile ilgili birçok konuyu iletme fırsatı bulduklarını ifade eden Vezirköprü Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt, Belediye Başkanı Sadık Edis ve Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya ilçenin tarım konusundaki sıkıntılarını ilettiklerini kaydettiler.
Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili olarak şu sıkıntıların gündeme getirildiği ve konular hakkında dosyanın Bakan Pakdemirli’ye sunulduğu öğrenildi:
· İlçemizin farklı noktalarında yapılması planlanan barajlar
· Vezirköprü Barajının sulama sisteminin otomasyona geçilmesi
· Duruçay Barajının eksiklerinin giderilmesi
· Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü binasının yapımı ve ziraat mühendisi, veteriner hekim norm kadrosunun tamamlanması
· Kenevir ve şekerpancarı ürün destekleme talebi
· Arazi toplulaştırması ile ilgili düzenlemenin tekrar gözden geçirilerek vatandaşlarımızın isteğine göre yenilenmesi
· Tarım Kredi kooperatiflerine üye çiftçilerimizin borçlarının yapılandırılması gibi konuları iletme imkânı bulduk.
Konuyla ilgili olarak Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya:

Bilgileri detaylı bir şekilde dosyalayarak kendisine ilettik. İlçemizin her bir ferdine fayda sağlayacak en ufak bir konuyu atlamadan iletmenin ve sorunları çözmenin gayreti içerisindeyiz. Dedi.
Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis:

Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları programı kapsamında, Samsun Sektör Buluşma Toplantımızı, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve beraberindeki heyetin katılımıyla gerçekleştirdik. Sayın Bakanımız ile birlikte “Nerik kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi” standını ziyaret ettik. İlçemizin sıkıntılarını kendisine ilettik. Dedi.

Vezirköprü Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt:

Tarım ve Orman Bakanımıza ilçemizin sıkıntılarını ve taleplerini derlediğimiz dosyayı sunduk. Kendimizde anlattık. İlçemizin her sıkıntısında olduğumuz gibi tarımda da vatandaşımızla birlikteyiz. Tüm dertlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Dedi.
Samsun İli Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısının ardından Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan KAYA, Bakan Pakdemirli’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, hediyelerini takdim etti.

Share
47 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?