logo

Taşıma İhalesi kooperatif kurduruyor.. İlçemizdeki öğrenci servisleri kooperatif kuruyor..

Taşıma İhalesi kooperatif kurduruyor.. İlçemizdeki öğrenci  servisleri kooperatif  kuruyor..

Vezirköprü’de öğrenci taşımacılığı yapılan minibüs şoförleri kooperatif kuruyor.

Pazartesi günü Atatürk İş Merkezi’nde düzenledikleri toplantıda aldıkları kararla kooperatifleşme yoluna giden öğrenci taşıma servis şoförlerinin, yapılan ihalede fiyat kıran şirketler nedeniyle taşımacılık yapanların kazanç elde edemedikleri gerekçesiyle bu yola başvurdukları öğrenildi.
Vezirköprü Milli Eğitim tarafından yapılan ihalede kırılan fiyatların servis şoförlerinden çıkarılmaya çalışıldığını iddia eden taşımacılar:

Şirketler bizim yaptığımız işte %8 kesinti yaparak üzerimizden para kazanıyorlar. Fiyatlar düşük dediğimizde ‘isterseniz çalışın’ diyorlar. Biz çalışmak zorundayız. Arabalarımızı ne yapalım? Sermayesiz şirket kurup üzerimizden para kazanılmasından bıktık. Kooperatif kurarak, aradaki farkı yine bu işi yapanların sahibi olduğu bir yapıda toplayalım istiyoruz. Dediler.
Geçen yıl aldıkları ücretlerin bu yıl çok altında ücretle çalışmak zorunda kaldıklarını belirten servisçiler, geçen yıl 160 liraya gittikleri mesafeye bu yıl 80 lira ücretle gitmek zorunda kaldıklarını ifade ettiler.
Çamlıca Mahallesine 170 lira olarak devletin ihaleye çıkardığı ücretten geçen yıl 131 liraya biten ihalenin bu yıl 108 liraya; Avdan Mahallesinde 185 liraya çıkan ihaleden geçen yıl 130 lira gidilen yolun bu yıl 108 liraya; geçen yıl 140 liradan gidilen ve bu yıl 185 lira bedelle ihaleye çıkan Çekmeden Mahallesinin bu yıl 89 liraya ihalesinin tamamlandığı ve bu ücretlerle servisçilerinin para kazanamadıklarını ifade eden şoförlerin kuracağı kooperatifin ilk günde 150’nin üzerinde üyesinin olduğu belirtildi.
Bu yıl toplamda 14 milyon liraya ihaleye çıkan öğrenci servis taşımacılığı ihalesinin 12 milyon liraya tamamlandığı ve ilçeye girecek bu paradan 2 milyon lira gibi bir kısmının geri gittiği öğrenildi.
Servis şoförleri, oluşturulacak güçlü bir kooperatif ile alınan yüzdelerin yine üyelere aktarılacağını ve tüm servis şoförlerinin kooperatife üye olmalarını beklediklerini söylediler.
Vezirköprü Servis Taşıma Kooperatifi ismiyle kurulan Kooperatifin geçici başkanı ise Cemil Aydın oldu.

Share
222 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?