logo

Taşımalı Eğitim topluma sıkıntı veriyor..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de eğitim bir türlü bitmeyen sıkıntılardan olmuştur.
Bu sıkıntıların üzerine eklenen Taşımalı Eğitim uygulamasının hemen her açıdan öğrencileri ve toplumu kötü etkilediği iddiaları özellikle eğitim camiası içinde boy gösteriyor.
Tabi, özellikle taşıma üzerinden dönen paranın boyutu düşünülürse, itirazların sessizce sürmesi normalleşiyor.
Bir eğitimci dostumuz şöyle aktarıyor;
Erken saatte okula gelmek zorunda kalan öğrencilerin yanında, bir de erken saatte okuldan çıkıp servis kalkma saatini bekleyen öğrenciler var.
Erken okula gidilmesi özellikle küçük yaştaki çocuklarımız için sıkıntı yaratıyor.
Erken saatte dersi biten öğrencilerin servis kalkma saatine kadar boş durmaları ise maalesef toplumsal ahlak anlamında sıkıntı yaratan olaylarla daha sık karşılaşılmasına yol açıyor.
Gençlik çağındaki çocuklarımız, bu boş saatlerde birbirlerine etki de ederek bazı kötü alışkanlıkların yolunun açılmasını sağlıyor.
Eğer taşıma işi devam edecekse; okullarda dersi biten öğrencilerin dışarı bırakılmadan bir nevi etüt saati olarak kullanılabilecek alanlar yaratılması sağlanabilir.
Eğitimdeki başarısı yerlerde sürünene, Vezirköprü için böyle bir imkan yaratılması eminiz ki, başarıyı da yükseltecektir.
Değerlendirilebilecek bir öneri gibi geldiği için yer vermek istedim. Hemen herkesin konuştuğu ama yukarıya duyurulamayan bir sıkıntı çünkü taşımalı eğitim.
Turizm adına Belediye’ye
Bir öneriyi de Belediye için tekrarlamak isterim.
Özellikle Derici Malikanesini MÜZE haline getirerek ilçe turizmi için çok önemli bir eksikliği gideren Vezirköprü Belediyesi, Çukur Çeşme Meydanındaki boşluğu da turizme katabilir.
Sokak Sağlıklaştırması da yapılan bu bölgedeki evlerden birinin kafeterya ve hediyelik eşya satışı yapılan bir dükkan haline getirilmesi ziyaretçiler için iyi olacaktır.
Vezirköprü turu atan misafirlerin merkezdeki son durağı gibi olan MÜZE çıkışında insanlar yorulmuş ve susamış oluyorlar. Burada hem soluklanıp, hem de küçük hediyelikler bulabilecekleri bir alan yaratılabilir.
Bu iş, yap-işlet-devret modeliyle kiralayıp, ya da mülk sahiplerinden birilerinin teşvik edilmesiyle de yapılabilir.
Her ne şekilde olursa olsun, bir yandan Vezirköprü’de gittikçe boşalan bir bölgenin yeniden filizlenmesi için de önemli bir adım olacak bir yandan da turizm için çok önemli bir boşluğu daha dolduracaktır.

Share
511 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Büyüyen Vezirköprü..

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü merkezi olarak bilinen ve Belediye binasın yanında Hükümet Konağı, Emniyet ve PPT gibi binaların başka deyişle halkın sürekli işlerinin olduğu yerlerden oluşan alanın değişmesi gündemdeki yerini koruyor. Vezirköprü'nün özellikle Hastane'nin şehrin Havza tarafındaki sınırına taşınması İlçe'nin mücavir alanının büyümesi çarşının da alanını genişletti. Hastane taşındıktan sonra Vezirköprü Belediyesi'nin binasının da Esentepe Mahallesi'ne taşınması için çalışma başlatılması merkezdeki esnafın olduğu kadar şehrin diğer mahallelerindeki v...
 • DERLEME

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Gazetecinin görevi muhalif olmaktır. Olumsuz olanları kamuoyu ile paylaşmak, bu olumsuzluklara ilgililerin dikkatini çekmek, kamuoyunun da duyarlılığını sağlamaktır. Olup bitenleri, olması gerekenleri kamuoyu ile paylaşmaktır. Bıkmadan, yılmadan, usanmadan yazmaya devam edeceğiz. Çünkü; biz halkız, vatandaşız. Yani partimiz Vezirköprü'dür. -“Vezirköprü Partisiyiz” ismini bu yazdığımız gazeteye rahmetli Vefai abi koymuştu. Biz de Vefai abiye verdiğimiz söze sadık kalarak, partiler üstü kalmaya yani Vezirköprü Partisi olmaya devam edeceğ...
 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...