logo

Televizyon ekibi geç haber verildiği için gelemedi. Gece seyirciler arasında gazetemiz tarafından yapılan oylamayı gelecek sayımızda vereceğiz. Köylerimizin Halk Oyunları Yarışması Başarılı Oldu 30 Mayıs 1971 Pazar

Televizyon ekibi geç haber verildiği için gelemedi. Gece seyirciler arasında gazetemiz  tarafından yapılan oylamayı gelecek sayımızda vereceğiz. Köylerimizin Halk Oyunları Yarışması Başarılı Oldu 30 Mayıs 1971 Pazar

Vezirköprü köyleri arasında yapılan halk oyunları yarışması beklenenden çok güzel olmuş, Türkiye’de bu büyük ve ilk kültür hareketi gazeteler ve TRT’nin haber bülteninin de vermesi üzerine çok köy yazılmış, fakat yağışlar yolsuzluk nedeniyle 16 köyden ancak 6’sı katılmış, bu da seyircilerin gece yarısına kadar güzel bir gece geçirmelerine sebep olmuştur.
Ekseriyeti Lâdik öğretmen okulu öğretmenlerinin teşkil ettiği jüri 1.Çamlıca’yı, 2.A.Narlı’yı, 3.Elaldı’yı seçmiş, turizm derneği 500 lr., 250 lr. 150 lira ödül vermiştir. Ayrıca gazetemizde bir okurlar arası oylama yapmıştır.
Geceye Lise folklor ekibi ile Lâdik öğretmen okulu ekipleri de ayrı değer katmışlar, bu başarılı gece her yerde sitayişle bahsedilir hale gelmişlerdir.

Türkiye Z. O. Birliği başkanı üreticileri uyarıyor:
“Buğdayınızı Satmayınız, %30 Zam Bekleniyor”
Ankara-Türkiye Z. O. Birliği Başkanı Saadettin Karacabey, hükümetin tahıl fiyatlarına %30 oranında zam yapacağını belirtmiş, çiftçilerin herhangi bir zarara uğramamaları için ürünlerini zamdan sonra ofise satmalarını tavsiye etmiştir.
Yeni tahıl fiyatlarının 15 Haziran’a kadar açıklanacağını belirten Karacabey özetle şöyle demiştir:
Tarım Bakanlığı, toprak mahsulleri ofisi ve birliğimiz temsilcilerimizden kurulu Merkez Teknik Komisyonu 1971-1972 tahıl fiyatlarını geçen yıla oranla %30 zamlı olarak tespit etmiş, bu kararını onaylaması için Tarım Bakanlığı’na başvurmuştur. Karacabey açıklamasında ofisin buğdayı %30 zamlı alacağını açıklamıştır.
Bu açıklamaya göre buğdayın kilo fiyatı 120-125 kr. civarında olması, ölçeğinin (16kg) ise: 19-20 lira olması beklenmektedir.
Ofis çiftçiye rekabet ediyor
Ofis bir taraftan çiftçiye destek olurken, diğer taraftan da dışarıdan ithal ettiği buğdayla rekabet etmektedir. Devlet, halk yesin diye ucuz buğday verir, bu da kontrolsüzlükten ve acayip ihaleler yüzünden çeşitli şikâyetlere yol açan sistemlerle (!) halkın istifadesi değil başka istifadeler paralelinde olduğu iddiaları duyulur.
Çamlıca Lâdik’e Davet Edildi
Çamlıca Lâdik öğretmen okulunun gecesine davet edildi.
Vezirköprü Halk oyunları yarışmasında altı köyün içinde birinci gelen Çamlıca köyü Lâdik ilk öğretmen okulu tarafından yapılacak geceye davet edilmiştir. Bu başarılı köyümüzün daha nice başarılarını dileriz.
Vezirköprü’nün sevilen yargıçlarından
Ali Ayhan M. Kemalpaşa’ya Atandı
Vezirköprü’nün sevilen hakimlerinden Ali Ayhan Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesine atanmıştır.
S. Ayhan, ilçemizde sadece görevi olan Hakimlik mesleğinde dürüst çalışmasıyla tanınmakla kalmamış, insanı insan yapan sosyal faaliyetlerde de ön planda önemli çalışmalarda bulunmuştur.
27 Mayıs Kutlandı
27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı’nın 41.yıldönümü bütün yurtta olduğu gibi ilçemizde de itfaiyenin önünde kutlanmıştır.
Jüri Üyelerinin Beşi Lâdik’ten
Yarışmada birinciliğe (Çamlıca) yı, ikinciliğe (A.Narlı)yı, 3.lüğe (Elaldı)yı, seçen jüri üyelerinin beşi Lâdik öğretmen okulunun konuk öğretmenleriydi.
Üyeler en son ölçüde objektif davranmışlar, her biri çok güzel oynayarak binin üstünde derece tutturan köyler arasında dürüst bir seçim yapmışlardır.
304 mükellefin vergileri açıklandı:
Yılın Rekoru 41 Bin Lira İle Köprülü Eczanesinde
Vergi dairesinin açıklamasına göre yılın vergi rekoru gene (köprülü eczanesinde) kalmıştır. Bu duruma göre Vezirköprü mükelleflerinin vergileri aynen şöyledir:
Onbinin üstünde vergi ödeyenler
1.Ümran Atıcı-Eczacı 41.347 lira, 2.İsmail Hakkı Koç-Müteahhit 30.430 lr., 3.Nebi Yılmaz-Akaryakıt 23.785 lr., 4.Kemal Kayalıoğlu-Müteahhit 11.750 lr., 5.Kâzım Demirkan-Toptancı-Bakkal 12.465 lr.,
3 kişi beşbin liranın üstünde vergi ödedi
1.Doktor Necati Zengin 6185 lira, 2.Doktor Gönül Demirali 6250 lr., 3.Faruk Uluçay-Sinemacı 5730 lr.

Share
63 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?