logo

Temizlik işçileri üç aydır belediyeden maaş alamadıklarından Sendika Başkanı Vezirköprü’ye Geldi 13 Haziran 1971 Pazar

Temizlik işçileri üç aydır belediyeden maaş alamadıklarından Sendika Başkanı Vezirköprü’ye Geldi 13 Haziran 1971 Pazar

Vezirköprü Belediyesi’nin temizlik işçileri üç aydır maaş alamamaları ve diğer dertlerini Samsun’a sendikaya aksettirmeleri üzerine Türk-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Arif Erdal, ilçemize gelerek itfaiye salonunda işçilerle görüşmüştür.
İşçiler, başkan Erdal’a: “Çocuk parası alamadıklarını, üç aydır maaş alamadıklarını, sağlık karnelerini güç aldıklarını, bir belediye memurunun sendika toplantısına giden işçileri tehdit ettiğini” söylemişlerdir.
Daha sonra söz alan sendika başkanı Arif Erdal da belediye başkanı ile temas kurduğunu, belediye başkanı tarafından Haziran sonuna kadar işçilerin alacaklarının ödeneceğine dair söz verildiğini söylemiştir. Belediye temizlik işçileri temsilcileri İbrahim Karataş’ın değiştirilmesini yerine Halim Zengin’in getirilmesini istemişler, istekleri olumlu karşılanmıştır.
Erdal: (Belediye Başkanı Mecit Uluçay, bana kasada 1200 lira var. Fakat Haziran sonuna kadar alacağımız tedbirle tüm işçi alacakları ödenecektir, sendika ile işbirliğinize de başkanımız kolaylık gösterecektir.) demiştir.

Vezirköprü Halk Oyunları birincisi
Çamlıca’ya Devrekani’den Tebrik Telgrafı Var
Vezirköprü’de yapılan halk oyunları yarışmasında birinci gelen Çamlıca köyüne Devrekani’den tebrik telgrafı gelmiş bulunmaktadır.
Hakikaten Vezirköprü tarihinde ilk defa yapılan köyler arası yarışmada, 6 köyümüz büyük bir cesaret örneği göstermiş, çok güzel oyunlarıyla yazlık sinemayı dolduran kalabalığa nezih bir şekilde folklor ziyareti çekmiştir.
Büyük bir sanat kabiliyetine haiz yüksek ziraat mühendisi Oral Toros’un da dekorize ettiği sahneye Kabalıkarapınar, A. Narlı, Elaldı, Çamlıca, Yukarınarlı, Baklaköy ekipleri çıkmış, hepsi de konuk jüriden binin üstünde puan almışlardır. Üstün başarı gösteren köylerimiz arasında birinciliği Çamlıca, ikinciliği A. Narlı, üçüncülüğü de Elaldı köyü almıştır.
Ankara-İstanbul-İzmir
Anarşistlerin 85 Hücresi Tespit Edildi
Ankara’da iddialar çok, söylentiler çok. Bunlara ayrı ayrı değinmek isterim.
Devrimcilerin (söylendiğine göre) resmi makamlarca 85 hücresi tespit edilmiştir. Verilen haberlere göre: Deniz Gezmiş’in bulunduğu hücre bir nolu hücredir. Bu arada İnönü’yü de kaçıracağız diyen iki öğretmen de tutuklanmıştır.
Sıkıyönetim müsaade etmediği için yapılamayan
Kızılay Genel Kongresi Yapıldı
Üç Samsun’lu hemşerimiz Kızılay merkez kurul üyesi oldu
Sıkıyönetim izin vermediği için yapılamayan Kızılay Genel Kongresi geçtiğimiz hafta nihayet yapılmış üç Samsun’lu hemşerimiz Kızılay Merkez Kurulu üyesi olmuşlardı.
Cuma günü başlayıp Pazar gününe kadar devam eden Kızılay genel kongresinde Vezirköprü’yü Vefai Teker, Havza’yı Yusuf Selim Akın temsil etmişlerdir.
Vefai Teker
Böbrek Ameliyatı Geçirdi
Gazetemiz sahibi Vefai Tek’er’in uzun muayenesi sonucu taş bulunan böbreğinde bir ameliyat gerekli görülmüş, Tek’er Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’ne yatırılmıştır.
Fabrika İstimlâk Paraları Dağıtıldı
Vezirköprü’ye yapılacak fabrikanın istimlâk paraları dağıtılmıştır.
İstimlâki kabul edip, Vezirköprü’nün fabrika kazanmasına yardımcı olanların, işlemleri derhal bitirilmiş paraları da Salı gününden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır.

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?