logo

Ticaret ve Ticaret+Konut bölgelerinde Asma Kat yapılabilecek!

Ticaret ve  Ticaret+Konut  bölgelerinde Asma Kat  yapılabilecek!

Vezirköprü Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz ay görüşülerek karara bağlanan maddeye göre Vezirköprü’de ticaret ve ticaret+konut olarak geçen yerlerde asma katlı dükkan yapılabilecek. Aynı madde uyarınca, müstakil bahçelerde de binalar istenen yere yapılabilecek.

Vezirköprü Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında Belediye Meclis Üyesi Mehmet Turhallı’nın verdiği öneri önce komisyonda onaylandı ardından Belediye Meclisi’nden oy biriliği ile geçti.
Vezirköprü’de yapılacak inşaatlarla ilgili olarak İnşaat Mühendisi Mehmet Turhallı, projelendirme ve yapımı sırasında bazı değişikliklerin yapılmasını talep etti.
Bunlardan biri Vezirköprü’de ticaret ve ticaret+konut olarak gösterilen bölgelerde yapılacak olan binaların dükkanlarında asma kat yapılabilmesi oldu. Mehmet Turhallı:

Yeni yapılan imar düzenlemesiyle biz Vezirköprü’de asma katlı dükkânlar yapabileceğiz. Kat yüksekliği 3 metreye kadar çıkabilecek. Yönetmelik ¾’ü yapılaşan yerlerde bu değişikiliğin yapılamayacağı yazıyor. Ancak bu revizyondan sonra yapılan düzenlemelerin bir amacı da bu. Vezirköprü’de ¾ değil 9/10’u yapılaşmayla dolmuş. Asma kat yapılabilmesi için su basmanının kat yüksekliklerini engellememesi için Meclis’ten bir karar alarak yapabilmemiz mümkün. İmarlaşma daha rahat olacaktır.
İkinci olarak, Diyelim ki, bir dönüm arsa üzerine müstakil ev yapmak istiyoruz. Bu müstakil evlerde yönetmelik “5 metre çektikten sonra binayı yapacaksın” der. Ama benim yerim büyük. Neden yol kenarına yapmak zorunda olayım ki. Teklifim bir tane bağımsız bölümü olan müstakil olarak kullanılacak binalarda 5 metre çekme mesafesi gözetilmeksizin yani 5 metreden daha fazla olacak şekilde yapabiliriz. Dedi.
Turhallı’nın bu açıklamasından sonra komisyona havale edilen teklif buradan geldiği şekilde oy biriliği ile onaylandı.

Share
4 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?