logo

Tır Nakliyecileri Kooperatifi Başkanı Yaşar Uzun: “Türkiye’de böyle yol kalmadı…”

Tır Nakliyecileri Kooperatifi Başkanı Yaşar Uzun: “Türkiye’de böyle yol  kalmadı…”

Vezirköprü Tır Nakliyecileri Kooperatifi Başkanı Yaşar Uzun, Vezirköprü Havza arasındaki yolun çilesinin başka yerlerde olmadığını kaydetti.

Özellikle yaklaşan kış ayı ve kar yağışı ile birlikte Göğembeli’nin sürücüler için tehdit oluşturmaya başladığını kaydeden Yaşar Uzun:
– Vezirköprü-Havza arasının yapılacağına ilişkin sürekli duyumlar alıyoruz. Ancak bir türlü gelişme sağlanmıyor. Son günlerde bu yolun yapımına ilişkin başlanan projenin iptal olduğuna dair duyumlar ilçede konuşuluyor. Tüm sürücüler için özellikle kış aylarında büyük tehdit oluşturan yolun bu kadar zamandır yapılmaması neden? Diye sordu.
Uzun:
– Vezirköprü mevcut iktidara her dönem büyük destek vermesine rağmen bu desteğinin karşılığını alamıyor. Bu yolu kullanan herkes büyük bir sıkıntı çekiyor. Dedi.
Günde 6 binden fazla aracın geçtiği Vezirköprü-Havza karayolunda özellikle yük taşımacılığı yapan araçların kış gelirken kara kara düşünmeye başladığını söyleyen Uzun:
– Gençlerimiz hayatını kaybediyor. Araçlarımız maddi hasarlı kazalara maruz kalıyor. Sürücülerimiz maddi ve manevi olarak büyük yük altında ilçeye gelmeye çalışıyorlar. Önümüz kış. Kar ve buzlanma tehlikesinin en büyük risk oluşturduğu yer Göğembeli geçidi. Kooperatifmizde 200’ün üzerinde tır var. Kamyoncusu var. Daha küçük araçlarla yük ve insan taşıyan araçlarımız her gün Göğembeli rampasına geldiklerinde “geçebilir miyiz?” sorusunu kendilerine sormak zorunda kalıyorlar. Dedi.
Yapılacağı söylenen yol projesi için görüş belirttiklerini ifade eden Yaşar Uzun:
– Eğer yeni yapılacak yolda da Göğembeli olacaksa, ya da baraj tarafına doğru bir viyadük yapılacaksa bir anlamı yok. Yeni yapılan yolun güvenliği ön planda tutması gerekir. Bu sebeple ya dağın diğer tarafından yeni bir yol güzergahı oluşturulmalı, ya da bir tünelle içinden geçilmeli. Diğer şekilde yapılacak yolda bu yükseklikte yine buzlanma olacaktır. Bu da özellikle büyük araçlar için yine ciddi sorunlara yol açacaktır. Dedi.
Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Vezirköprü Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri; “100 bin nüfusu olmayan ilçede 200’ün üzerinde tır var. Kış geldiği zaman tüm Türkiye’yi dolaşıyoruz. Havza’ya geldiğimiz zaman arabamızı orada bırakarak İlçemize gelebiliyoruz. Oysa geçen haftatasiyicilar Ulaştırma Bakanı Samsun’a geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı’na “Afyon kaymağı gibi yolunuz var” dedi. Sayın bakan gelsin de Vezirköprü yoluna baksın. Yollarda olduğumuz zaman arkadaşlarla konuştuğumuzda ilk sorduğumuz yer Vezirköprü-Havza arası oluyor. Yolun yine projesinin iptal olduğu duyumları geliyor. Oysa Samsun’un 3. büyük ilçesi burası. Ancak bizi cepte görüyorlar. Vezirköprü’ye neden yatırım yapmıyorlar” diyerek serzenişte bulundular.
tirlar

Share
1584 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?